Nasilające się problemy ze wzrokiem i częste występowanie poważnych chorób oczu to już nie tylko polskie zmartwienie. Gorzej widzi cały świat. Prawdzie trzeba spojrzeć prosto w oczy (póki jeszcze ostro widzimy) i zadać pytanie: kiedy ostatnio badałem swój wzrok?

Jak często należy wykonywać badanie wzroku?

Ostatni raport WHO nie pozostawia złudzeń: na krótkowzroczność, nadwzroczność, jaskrę i zaćmę cierpi na świecie już ponad 2,2 mld ludzi. Ponad 1 mld nie jest leczonych z powodu braku dostępu do lekarzy specjalistów, co może być realną tragedią dla blisko 65 milionów chorych, u których brak terapii doprowadzi do ślepoty, a w wariancie  optymistycznym – do mocnego niedowidzenia. Sytuacja będzie się pogarszać z każdym rokiem, gdyż zaćma, jaskra, nadwzroczność i krótkowzroczność są chorobami starzejących się społeczeństw. Czyli nas.

– W Polsce do tej listy należałoby dodać jeszcze rosnące statystyki retinopatii cukrzycowej, czyli zaburzenia widzenia, spowodowanego rosnącą liczbą osób chorujących na cukrzycę. Wiemy, że systematyczna kontrola okulistyczna i prawidłowe leczenie cukrzycy mogą zapobiegać powikłaniom, ale wciąż jeszcze nie dbamy o takie nawyki ? mówi prof. Zbigniew Zagórski, ekspert z zakresu okulistyki i twórca Ośrodków Chirurgii Oka, działających w Polsce od 1998 roku.

Słowa Profesora Zagórskiego potwierdza Narodowy Test Zdrowia Polaków (ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny, przeprowadzony przez Medonet pod honorowym patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego 2020). Niestety, wyniki Indeksu Zdrowia pokazują, że zaledwie 13? % z ogólnej liczby ponad 400 tys Polaków objętych Testem, zdecydowanie i świadomie wybiera prozdrowotny styl życia i przestrzega zalecanych terminów badań profilaktycznych.

Profilaktyka okulistyczna

Badania okulistyczne na NFZ

Jak wynika z Testu, co dziesiąty Polak nigdy nie był u lekarza okulisty! Jedynie 20% ankietowanych sprawdziło stan swojego wzroku w ostatnich 6 miesiącach, a 50?% ankietowanych nie było u lekarza okulisty w okresie dłuższym niż rok. Czym to tłumaczyć?

– Na pewno nie ograniczeniem dostępu do opieki okulistycznej mówi Prof. Zbigniew Zagórski. Grupa medyczna OCHO, pod którą działają nasze Gabinety okulistyczne i Ośrodki Chirurgii Oka, zarówno w Nałęczowie, Lublinie, Rzeszowie, Nowym Sączu jak i w Krakowie oferuje szeroki zakres wysokospecjalistycznych badań diagnostycznych, konsultacje lekarzy okulistów, leczenie ambulatoryjne, a operacje w ramach chirurgii jednego dnia wykonują lekarze okuliści z Polski i zagranicy. Warto badać wzrok regularnie, bo kiedy chorują Twoje oczy – nie czujesz bólu. Przestajesz widzieć….

Skip to content