Ważny moment przy operacji zaćmy: wybór soczewki

Operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym, podczas którego soczewkę własną pacjenta, zwykle częściowo lub całkowicie zmętniałą zastępuje się soczewką sztuczną.

Warto pamiętać, że sztuczna soczewka zostaje w oku do końca życia.  Zakres dobrego widzenia zależy od rodzaju wybranej soczewki. Pacjenci mają możliwość wyboru soczewek spośród kilkudziesięciu modeli dostępnych na rynku, a właściwa decyzja jest równocześnie inwestycją, która może zapewnić nawet całkowite uniezależnienie się do okularów. Przed podjęciem decyzji o wyborze właściwej soczewki warto poznać wszystkie korzyści dostępnych modeli. Niestety, jedynie soczewki jednoogniskowe (standardowe) są refundowane przez NFZ.

Soczewki jednoogniskowe, refundowane przez NFZ  dają dobrą ostrość widzenia do dali, ale do pracy z bliska, np. przy komputerze lub do czytania konieczne będą nadal okulary korekcyjne. Podczas operacji, poprzez odpowiedni dobór mocy soczewki, można zlikwidować istniejącą wcześniej wadę wzroku – krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Jeśli jednak u chorego występuje astygmatyzm, to po wszczepieniu soczewki standardowej konieczne będzie w dalszym ciągu korygowanie astygmatyzmu okularami na wszystkie odległości. Korygowanie astygmatyzmu przy wyeliminowaniu okularów do dali umożliwia standardowa soczewka toryczna jednoogniskowa, ale NFZ refunduje jedynie korekcję astygmatyzmu powyżej 2 dioptrii.

W klinice okulistycznej OCHO oferujemy najbardziej zaawansowane technologicznie wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe, dzięki którym możliwe jest skorygowanie każdej wady wzroku. Soczewki Premium pozwalają osiągnąć zwiększoną głębię ostrości lub dobrą ostrość wzroku do dali, bliży i na odległości pośrednie. Wszczepienia soczewek wykonywane są w klinice okulistycznej OCHO przez czołowych chirurgów okulistów z Polski i zagranicy. Soczewki mają dodatkowe filtry światła niebieskiego lub fioletowego, chroniące siatkówkę przed szkodliwym działaniem światła.

Wybór właściwej soczewki powinien być dokonywany z uwzględnianiem takich czynników jak: tryb życia, rodzaj pracy i aktywności, oczekiwania wobec finalnych efektów i możliwości finansowe. Warto pamiętać iż zaawansowane technologicznie soczewki Premium są znacznie droższe od soczewek standardowych i nie są refundowane przez NFZ. W Grupie Medycznej OCHO przy wyborze soczewek Premium istnieje możliwość zastosowania ratalnej płatności.

Wybór soczewki to inwestycja na całe życie!

Przy wyborze soczewki należy pamiętać o wszystkich czynnikach implikujących finalne efekty i komfort użytkowania. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

  • Soczewki standardowe nie wyeliminują po operacji potrzeby stałego noszenia okularów np. progresywnych, w przypadku gdy mamy mamy astygmatyzm i nosimy szkła cylindryczne.
  • Soczewka toryczna umożliwia korygowanie astygmatyzmu i pozwala na wyeliminowanie noszenia okularów do dali.
  • Soczewki dwu lub trójogniskowe pozwalają na uniezależnienie się od okularów jeżeli przed operacją używaliśmy okularów tylko do czytania lub na stałe, ale nie potrzebowaliśmy szkieł cylindrycznych.
  • Przy soczewkach dwuogniskowych może nam brakować ostrości widzenia np. podczas pracy przy komputerze.
  • Soczewki trójogniskowe dają możliwość prawie całkowitego uniezależnienia się od okularów.
  • Soczewki wieloogniskowe będą źle tolerowane jeżeli mamy astygmatyzm przekraczający jedną dioptrię. W tym przypadku dla pełnego komfortu widzenia konieczne jest zastosowanie soczewek wieloogniskowych torycznych.

Operacje zaćmy w klinice okulistycznej OCHO

Decydując się na soczewki Premium powinniśmy zwracać szczególną uwagę nie tylko na wybór soczewki, ale również chirurga, który wykonywać będzie operację wszczepienia soczewki.  W klinice okulistycznej OCHO zabiegi usunięcia zaćmy wykonują czołowi chirurdzy z Polski. Współpraca z prof. Takhtaevem zaowocowała wprowadzeniem procedur z jednej strony zabezpieczających przed wystąpieniem zaćmy wtórnej, co jest najczęstszym powikłaniem po operacji zaćmy i szczególnie zaburza widzenie przy soczewkach wieloogniskowych, a także pozwalających na bezpieczne wykonywanie operacji obuocznych jednego dnia, co zwiększa komfort pacjentów i przyspiesza adaptację.

Wielu z naszych chirurgów specjalizuje się w operacjach najtrudniejszych powikłanych zaćm, gdzie ryzyko komplikacji śródoperacyjnych jest bardzo duże. W przypadku zaćm niepowikłanych to ryzyko jest niskie, ale zależy głównie od umiejętności i doświadczenia chirurga i u najlepszych jest kilkanaście razy mniejsze, niż u przeciętnych i mało doświadczonych. Dlatego decyzja pacjenta o wyborze zarówno chirurga, jak i soczewki jest taka ważna.

Finansowanie zabiegu usunięcia zaćmy

Soczewki Premium niestety nie są dostępne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i dotyczy to większości krajów. W niektórych jest możliwość dopłat do soczewek ponadstandardowych, w Polsce obecnie nie jest to możliwe. W klinice okulistycznej OCHO istnieje możliwość pokrycia kosztów leczenia wymiany soczewki w systemie ratalnym.

FAQ

Podczas podstawowej wizyty okulistycznej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.

W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz okulista uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.

Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania okulistyczne w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.

Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powinien wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.

Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.

Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi maksymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.

Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.

Wizyta okulistyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to należy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.

Po wizycie okulistycznej można wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może być zaburzone i przymglone.

Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.

Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizycie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.

Skip to content