OCHO GRUPA MEDYCZNA prof. Zagórskiego

Podwinięcie powieki (entropion)

Czym jest podwinięcie powieki?

Podwinięcie powieki to stan, który polega na odwróceniu brzegu powieki (zwykle dolnej) w kierunku gałki ocznej. Konsekwencją podwinięcia powiek jest stałe drażnienie spojówki i rogówki przez nieprawidłowo układające się rzęsy, ból oka, stan zapalny, nadmierne łzawienie oraz pogorszenie ostrości wzroku. Długotrwałe podwinięcie powieki prowadzi do owrzodzenia rogówki i zmian zwyrodnieniowych.

Najczęstszą przyczyną podwinięcia powieki jest starzenie się oczu, co powoduje, że więzadła powiekowe wiotczeją, a mięsień okrężny oka uwypukla się ku przodowi. Rzadziej występującą przyczyną podwinięcia powiek jest bliznowacenie po urazie, oparzeniu lub zabiegu chirurgicznym. Podwinięcie powiek może by również wrodzone i stanowić wadę rozwojową.

Leczenie podwinięcia powieki odbywa się poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Kwalifikacja do zabiegu polega na ocenie stopnia podwinięcia powieki oraz ocenie wiotkości więzadeł powiekowych. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o sposobie skorygowania.
Ostre objawy, związane z bezpośrednim drażnieniem powierzchni gałki ocznej przez rzęsy, do czasu operacji można łagodzić, stosując odpowiednie maści, leki nawilżające i osłonowe do oczu lub/i zakładając terapeutyczne soczewki kontaktowe.
W przypadku niewielkiego podwinięcia bez wiotkości więzadeł można zastosować tzw. poprzeczne szwy odwracające (szwy wywijające), które są wchłanialne i nie wymagają usunięcia. Efekt takiego zabiegu nie jest jednak zwykle długotrwały.
W innych przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne:

  • metodą Wiesa, która polega na przecięciu powieki na całej grubości i zrotowaniu jej za pomocą szwów odwracających;
  • metodą Quickerta, która łączy w sobie odwrócenie i skrócenie powiek, koryguje także poziomą wiotkość powiek; jest najbardziej czasochłonna, ale jej efekty są długotrwałe.

Po zabiegu stosuje się opatrunek i maści z antybiotykiem. Szwy skórne usuwa się po 7-10 dniach, a szwy wchłanialne pozostawia się do ich samoistnego wchłonięcia.

FAQ

Podwinięta powieka powstaje na skutek osłabienia napięcia więzadeł powiekowych i stopniowego zaniku tkanek powieki dolnej. Może wystąpić również w wyniku urazu, stanu zapalnego lub po zabiegu chirurgicznym. Następuje podwinięcie brzegu powieki w kierunku gałki ocznej i dochodzi do podrażniania rogówki rzęsami. Jest to bolesne i uciążliwe dla pacjenta, dlatego zabiegi te zwykle traktowane są jako pilne. Przewidywany okres oczekiwania dla przypadków pilnych wynosi ok. 5 tygodni. Przypadki stabilne do 12 tygodni.

Operacje plastyczne powiek w OCHO przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym w trybie jednodniowym. Pacjent przebywa w Ośrodku w związku z zabiegiem maksymalnie do 3 godzin. Po otrzymaniu karty informacyjnej z hospitalizacji może opuścić szpital.

Po operacji plastycznej na powiekach założone są opatrunki, więc nie powinno się prowadzić samochodu.

Skip to content