Co to jest?
To grupa zabiegów okulistycznych w zakresie głębokich struktur gałki ocznej, tj. położonych za soczewką. Dosłownie witrektomia oznacza zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego, a więc żelowej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej. Może ona jednak służyć również leczeniu wielu chorób siatkówki oka, czyli delikatnej tkanki odpowiedzialnej za widzenie.
Jest to zabieg ratujący nie tylko wzrok, ale i samo oko m.in. w przypadku infekcyjnego zapalenia wnętrza gałki ocznej. Wykonywany jest również po urazach oka, zwłaszcza tych, w których zranieniu uległy ściany gałki ocznej. Witrektomia wykonana do 2 tygodni od urazu pozwala na odzyskanie sprawności oka, nawet gdy po urazie nie ma poczucia światła w uszkodzonym oku.
Na czym polega?
Jest to zabieg operacyjny polegający na wykonaniu bardzo małych (poniżej 1mm długości) nacięć w ścianie gałki ocznej. Za ich pośrednictwem do wnętrza oka wprowadza się narzędzia i substancje niezbędne do wykonania zabiegu. W zależności od rodzaju choroby oko wypełnia się:
- płynem fizjologicznym,
- gazem (zanika po 2-4 tygodniach),
- olejem silikonowym (głównie w oczach z zaawansowanymi zmianami chorobowymi lub po urazach – olej wymaga późniejszego usunięcia).
Operacja w większości przypadków nie wymaga założenia szwów, a pacjent przebywa w ośrodku tylko jeden dzien. Pierwsza kontrola pooperacyjna wykonywana jest do 2 tygodni po zabiegu, a kolejna po 4-6 tygodniach. Niektóre przypadki wymagają nieco częstszych wizyt kontrolnych.
Co można leczyć za pomocą witrektomii?
Witrektomia pomaga leczyć szereg chorób. Są to między innymi:
- odwarstwienie siatkówki – delikatnej i niemożliwej do zastąpienia struktury, której odłączenie od ściany gałki (co można porównać do tapety zerwanej ze ściany) skutkuje utratą widzenia („zasłona przed okiem”),
- krwotoki do wnętrza gałki ocznej niezależnie od ich przyczyny, gdyż często już samo usuniecie krwi daje niemal natychmiastową poprawę widzenia,
- zmętnienia ciała szklistego o różnych przyczynach,
- błony przedsiatkówkowe powodujące zniekształcenie obrazu i pogorszenie widzenia,
- otwory w plamce,
- retinopatię cukrzycową w różnych stadiach zaawansowania oraz cukrzycowy obrzęk plamki, w którym zmiany cukrzycowe dotykają najważniejszego dla widzenia miejsca –plamki żółtej,
- obrzęk plamki po zakrzepach żyły środkowej siatkówki (zarówno po zakrzepie pnia głównego lub gałązki żyły) oraz po zapaleniach błony naczyniowej,
- niektóre przypadki zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Dostepne w:
FAQ
Jak wygląda podstawowa wizyta okulistyczna i jakie badania wchodzą w jej skład?
Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
Czy podczas ogólnej wizyty można zrobić jakies badania specjalistyczne?
W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.
Jak długo trwa ogólna wizyta okulistyczna?
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Czy przed wizytą okulistyczną trzeba zdjąć soczewki kontaktowe?
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Jaki jest koszt wizyty ogólnej?
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Jak długo czeka się na wizytę prywatną i funduszową?
Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi masymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczy lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.
Czy podczas wizyty ogólnej można wypisać receptę na okulary/dobrać soczewki kontaktowe?
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Czy w dniu wizyty mam zapuszczac krople które stosuję? (nawilżające, przeciwjaskrowe, sztuczne łzy itp.)
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Czy wizyta wymaga specjalnego przygotowania?
Wizyta okulistyczyna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to nalezy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba wziąć ze sobą dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia (np. z innej placówki)?
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba brać okulary, które noszę?
Czy po wizycie okulistycznej można wrócic do pracy/szkoły ?
Po wizycie okulistycznej mozna wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może byc zaburzone i przymglone.
Co jaki czas należy chodzić na wizyty kontrolne do okulisty?
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Czy po wizycie można prowadzić samochód?
Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizytcie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.
Wróć do poprzedniej strony