Lublin , ul. Spokojna 17/9
Co to jest?
Laserowa korekcja wad wzroku jest metodą, dzięki której pacjent może uzyskać dobrą ostrość wzroku bez konieczności używania okularów lub soczewek kontaktowych. Działanie komputerowo sterowanej wiązki laserowej pozwala zmienić kształt powierzchownych warstw rogówki poprzez usunięcie jej cienkiej warstwy. Możliwość skorygowania wady zależy od grubości rogówki i jej krzywizny. Stosowane metody powierzchniowe (PRK, Trans PRK, LASEK, EBK ) umożliwiają wykonanie korekcji bez nacinania rogówki, a zabieg wykonywany jest tylko na powierzchniowej warstwie tkanki. Natomiast metody wewnątrzstromalne wymagają wykonania płatka z powierzchownej części rogówki lub mikrosoczewki w warstwach wewnętrznych. Płatek może być wykonany za pomocą mikrokeratomu lub lasera femtosekundowego, mikrosoczewka tylko za pomocą lasera femtosekundowego.
Co można leczyć za pomocą laserowej korekcji wzroku?
W naszym Ośrodku laserem excimerowym możemy korygować wady wzroku:
- krótkowzroczność od -1,0 do -8,0 Dsph,
- astygmatyzm do 4,5D cyl,
- nadwzroczność do +4,0 D sph .
Typy laserów
Do korekcji wad wzroku używane są dwa typy laserów:
- Excimerowe – złoty standard w dziedzinie laserowej korekcji wad wzroku,
- Femtosekundowe – początkowo używany do wytwarzania płatka rogówki w zabiegu LASIK/femtoLASIK, obecnie również do korekcji krótkowzroczności (procedura SMILE).
Metody laserowej korekcji wad wzroku
Metoda PRK stosowana jest do korygowania krótkowzroczności od -1,0 do -6,0 D oraz astygmatyzmu do 2,5 D.
Zabieg rozpoczyna się znieczuleniem oka kroplami, po czym usuwa się nabłonek rogówki. Następnie za pomocą komputerowo sterowanej wiązki lasera zmienia się kształt jej powierzchownych warstw. Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Odnowa nabłonka rogówki trwa kilka dni i w tym czasie mogą występować dyskomfort i bolesność oka. Aby zmniejszyć te dolegliwości, bezpośrednio po operacji pacjent nosi soczewkę kontaktową i stosuje odpowiednie krople. Do powikłań należy przymglenie rogówki, które zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Częstość tego powikłania wzrasta w zależności od wielkości korygowanej wady.
Trans PRK to najnowsza metoda powierzchniowej korekcji wad wzroku. Polega ona na laserowym usunięciu nabłonka rogówki przy równoczesnym usunięciu wady wzroku. W czasie operacji praktycznie nie używa się narzędzi chirurgicznych. Po zabiegu zakłada się soczewkę kontaktową opatrunkową i stosuje odpowiednie leki, aż do momentu wygojenia. Rogówka goi się szybciej niż po klasycznym PRK, mniejsze są również dolegliwości bólowe. Zabieg wymaga odpowiedniego oprogramowania i zastosowania lasera Shwind Amaris. Możliwe są powikłania takie jak w zabiegu PRK.
Metoda LASEK jest metodą korygowania krótkowzroczności do -8.0 D. Nie usuwa się nabłonka rogówki, ale przy pomocy specjalnej techniki z użyciem alkoholu, odsuwa się go z miejsca działania lasera,.. Skraca to czas rekonwalescencji i zmniejsza dolegliwości bólowe. Znacznie rzadziej występuje przymglenie rogówki. Zabieg trwa nieco dłużej, niż PRK.
EBK to metoda powierzchowna, w której nabłonek usuwa się za pomocą specjalnej końcówki.Gojenie i wyniki podobne jak w LASEK.
Metoda LASIK należy do metod wewnątrzstromalnych i jest złożonym zabiegiem. Polega na odcięciu powierzchownego płatka rogówki, usunięciu laserem głębszych warstw rogówki oraz ponownym przyłożeniu płatka po zakończeniu zabiegu. Główną zaletą tego zabiegu jest szybka rekonwalescencja. Do wad należy zaliczyć możliwość wystąpienia poważnych powikłań związanych z płatkiem.
Dzięki współpracy z francuską firmą HTM proponujemy wykonanie zabiegów, TransPRK, LASEK, EBK i Wavefront GUIDED LASEK przy użyciu Lasera Schwind Amaris 500Hz. Firma HTM posiada międzynarodowy certyfikat jakości związany z instalacją i używaniem lasera ISO 9001:2000.
niem lasera ISO 9001:2000.