Stożek rogówki jest to schorzenie powodujące zmianę kształtu, ścieńczenie i mechaniczną niestabilność rogówki, a co za tym idzie pogorszenie widzenia.

W stadiach początkowych w celu poprawienia ostrości wzroku stosuje się okulary korekcyjne, twarde gazoprzepuszczalne lub skleralne hybrydowe soczewki kontaktowe, co nie zmienia progresywnej natury choroby.

Na zaawansowanym poziomie choroby konieczny jest przeszczep warstwowy lub drążący rogówki. Leczeniem alternatywnym wczesnych etapów rozwoju stożka jest cross-linking rogówki lub wszczepy pierścieni śródrogówkowych.

Collagen Cross-linking z użyciem Ryboflawiny promieniowania UV

Jest to metoda wzmocnienia i ustabilizowania kształtu rogówki oka stworzona dla pacjentów, u których stożek postępuje lub nie tolerują dłużej soczewek kontaktowych.

Cross- links /ang./ są to wiązania poprzeczne pomiędzy włóknami kolagenowymi rogówki oka, które są odpowiedzialne za utrzymanie integralności i sztywności rogówki.

Zabieg polega na naświetlaniu rogówki oka promieniowaniem UV po wcześniejszym zastosowaniu ryboflawiny w kroplach.


Korzyści, jakie można osiągnąć po leczeniu:

  • zatrzymanie progresji stożka,
  • powinna poprawić się tolerancja soczewek kontaktowych,
  • po zabiegu może nastąpić niewielka poprawa ostrości wzroku.

FAQ

Stożek rogówki jest to schorzenie powodujące zmianę kształtu i ścieczenie. Jest chorobą postępującą i może doprowadzić do pogorszenia widzenia.

Collagen Cross-linking z użyciem Ryboflawiny promieniowania UV jest to metoda utwardzenia i ustabilizowania kształtu rogówki.

Tak, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, podawane są krople znieczulające.

W zależności od rodzaju zabiegu dolegliwości po zabiegu ustępują zazwyczaj w ciągu kilku do kilkunastu dni. Okresowo zamglone widzenie może utrzymywać się nawet 3-6miesięcy, co jest związane ze wzmacnianiem się rogówki i stabilizacją jej kształtu.

Zwykle stabilizacja kształtu rogówki utrzymuje się przez kilka lat po zabiegu. W bardzo zaawansowanych przypadkach zabiegiem cross-linking możemy uzyskać jedynie spowolnienie procesu chorobowego.

Po okresie ok.5 lat zabieg można powtórzyć, jeżeli następuje ponowny postęp stożka rogówki.

Tak, zabieg wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Przy wizycie kwalifikacyjnej pacjent jest o nich poinformowany. Dodatkowo są one wyszczególnione w informatorze, który pacjent otrzymuje przed zabiegiem.

Bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu.

Bezpośrednio po zabiegu uprawianie sportu nie jest wskazane. Po zagojeniu rogówki pacjent może wrócić do wszystkich dotychczasowych aktywności.

Nie można wykonywać tego zabiegu u kobiet w ciąży. Zalecane jest wykonanie go przed planowaną ciążą.

Przed wizytą kwalifikacyjną do zabiegu należy należy zdjąć soczewki twarde (jeżeli Pacjent nosi) na co najmniej 14 dni, soczewki miękkie 7dni. Natomiast w dniu zabiegu pacjent powinien być bez soczewek kontaktowych, można je zdjąć dzień wcześniej.

Zabiegi przeprowadzane są w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu kroplowym, Pacjent po zabiegu może wyjść do domu. Zabieg polega na naświetlaniu rogówki promieniowaniem UV po wcześniejszym zastosowaniu ryboflawiny w kroplach. Na koniec zabiegu jest zakładana soczewka kontaktowa. Pierwsze 3 dni po zabiegu pacjent może odczuwać silne dolegliwości bólowe, kłucie , pieczenie, światłowstręt. Jest to związane z koniecznością usunięcia nabłonka w czasie cross-linkingu. Po około 7 dniach Pacjent może wrócić do swoich aktywności zawodowych.

Skip to content