Co to jest?
Zespół suchego oka (Dry Eye Syndrome – DES) to najczęstsza przewlekła dolegliwość okulistyczna pojawiająca się obecnie wśród pacjentów. Jest to wieloczynnikowa, przewlekła, nieuleczalna choroba dotycząca łez i powierzchni oka. Zwykle przebiega łagodnie, a na początku może być nawet bezobjawowa. ZSO wiąże się również z przewlekłym noszeniem soczewek kontaktowych oraz z przebytymi zabiegami laserowej chirurgii refrakcyjnej i chirurgii zaćmy.
Na czym polega ZSO?
Objawami ZSO są: zaburzenia widzenia, uczucie dyskomfortu pod postacią suchości, piasku czy ciała obcego pod powiekami, pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia brzegów powiek. Charakterystyczne również są nawracające stany zapalne powierzchni oka (często rozpoznawane jako alergia) oraz brzegów powiek pod postacią jęczmieni i gradówek.
ZSO występuje w dwóch podstawowych postaciach
- postać związana z nadmiernym odparowaniem łez (filmu łzowego)
- postać związana z zaburzeniami lub niedostatecznym wydzielaniem łez.
W ponad 70% notowanych przypadków występuje postać związana z nadmiernym parowaniem, której główną przyczyną jest dysfunkcja gruczołów tłuszczowych (gruczołów Meiboma) znajdujących się w brzegach powiek.
Leczenie Zespołu Suchego Oka
Podstawą do ustawienia właściwej terapii jest wnikliwa diagnostyka w celu ustalenia przyczyny suchego oka oraz celowane i systematyczne terapie. Istnieją dwie możliwości leczenia ZSO:
- terapie stosowane w domu – higiena brzegów powiek (wygrzewanie, masowanie i mycie brzegów powiek) oraz stosowanie zaleconych środków nawilżających, przeciwzapalnych pod postacią kropli, żeli i maści miejscowo, a w niektórych sytuacjach również leczenie ogólne,
- procedury lecznicze wykonywane w gabinecie Poradni Suchego Oka – wygrzewanie brzegów powiek przy pomocy okularów Blephasteam, wyciskanie wydzieliny przy pomocy pęsety, sondowanie ujść gruczołów Meiboma wg Maskina, zakładanie zatyczek do punktów łzowych (zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego) oraz diagnostyka i leczenie nużeńca (demodekoza).
Celem leczenia jest zachowanie komfortu życia. Niestety zalecana higiena brzegów powiek może na początku leczenia sprawiać problem. Z tego powodu konieczne są kolejne wizyty kontrolne w Poradni Suchego Oka, które mają na celu sprawdzenie skuteczności wykonywanych zaleceń oraz modyfikację dotychczasowego leczenia.
Zapraszamy Państwa na badania kwalifikacyjne do najnowszych zabiegów poprawiających funkcjonowanie powierzchni oka.
Oczyszczanie brzegów powiek i rzęs należy do podstawowych elementów tzw. „higieny powiek”, czynności niezbędnej dla skutecznego leczenia dysfunkcji gruczołów Meiboma, zapalenia brzegów powiek i związanego z nimi zespołu suchego oka.
Codzienne zabiegi wykonywane w domu są zalecane, ale ich skuteczność nie zawsze jest wystarczająca. Dlatego są one wspomagane stosowaniem specjalnych aparatów, takich jak omówiony już Blephex oraz LidPro firmy MIBO, będący uzupełnieniem wprowadzonego przez tę firmę ThermoFlo, który oczyszcza gruczoły poprzez odpowiednie nagrzewanie i masowanie. LidPro jest zalecany przed wykonaniem zabiegów Thermoflo. Brzegi powiek oczyszczane są wirującą miniaturową silikonową tarczą, co eksponuje ujścia gruczołów Meiboma i ułatwia ich opróżnianie.
Terapia z użyciem urządzenia MiboThermoflo® (wyprodukowanego przez Mibo Medical Grup, Texas, USA) jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zespołu suchego oka, a zwłaszcza postaci związanej z nadmiernym odparowywaniem łez (co wynika z dysfunkcji gruczołów Meiboma). Urządzenie podczas wykonywanego zabiegu emituje stałą temperaturę 42oC co stymuluje gruczoły Meiboma do wydzielania, jednocześnie wykonywany jest masaż, a następnie oczyszczanie powiek. Skutkuje to poprawą funkcjonowania gruczołów powiekowych, struktury filmu łzowego i stopniowym ustąpieniem dolegliwości. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.
Urządzenie posiada certyfikat medyczny wydany przez FDA.
Skuteczność leczenia zależeć będzie od zastosowania się do określonego protokołu terapeutycznego również w domu. Zaleca się wykonanie 4 zabiegów w ciągu 2 miesięcy. Potem mogą być wskazane dodatkowe sesje w zależności od okresu, po którym dolegliwości nasilają się.
Urządzenie BlephEx służy do nieinwazyjnego głębokiego oczyszczania brzegów powieki, w przypadku zapaleń brzegu powiek. Zabieg trwa około 8-10 minut, nie jest bolesny, ale dla poprawy komfortu stosowane są krople miejscowo znieczulające. Lekarz po przeprowadzeniu badania u pacjenta zaleca odpowiedni schemat postępowania, który może ulegać modyfikacji w zależności od objawów.
Kolejnym elementem leczenia niewydolności gruczołów Meiboma, powodującej niedobór fazy tłuszczowej filmu łzowego i szybkie parowanie łez jest przezskórna a stymulacja gruczołów przy pomocy intensywnego, polichromatycznego, pulsującego światła. Metoda ta, wprowadzona kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, obecnie jest dostępna w Polsce i w naszych ośrodkach. Stosujemy do tego celu aparat E-Eye francuskiej firmy E-swin, która zaprojektowała pierwszy na świecie aparat tego typu przeznaczony dla okulistów. Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny i trwa tylko kilka minut. Do pełnego efektu zalecane są 4 zabiegi w odstępach kilku tygodni, ale u wielu chorych poprawę obserwuje się już po pierwszym zastosowaniu.
Kompleksowe leczenie polegające na oczyszczaniu brzegów powiek i ujść gruczołów przy pomocy LidPro i/lub Blephexu, opróżnianie gruczołów aparatem Thermoflo oraz ich stymulacja pulsującym światłem E-Eye daje największe szanse na kontrolowanie zespołu suchego oka wywołanego zaburzeniami gruczołów Meiboma i stanem zapalnym powiek.
Kwalifikacja do zabiegów w Poradni Suchego Oka w Lublinie (Profesor Zbigniew Zagórski i Dr n. med. Marta Piecyk-Sidor) i w Krakowie (lek. Katarzyna Molęda-Gładysz), w Poradni w Nowym Sączu (dr Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska) oraz w Poradni w Rzeszowie.
Zabiegi urządzeniem MiboTermoflo® wykonywane są w Ośrodku Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego Oddział Lublin ul. Spokojna 17/9, tel. 48222905905 oraz w OCHO w Krakowie, Nowym Sączu i Rzeszowie.
Zabiegi urządzeniem BlephEx wykonywane są w Poradni Suchego Oka OCHO Kraków i Gabinet Prywatny Lublin