Dlaczego wybór soczewki przy operacji zaćmy jest tak ważny?
Operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym, podczas którego soczewkę własną pacjenta, zwykle częściowo lub całkowicie zmętniałą zastępuje się soczewką sztuczną. Sztuczna soczewka zostaje w oku do końca życia i zapewnia dobre widzenie, którego zakres zależy od rodzaju soczewki. Pacjenci mają możliwość wyboru soczewki, a jej odpowiedni wybór daje możliwość uzyskania widzenia znacznie lepszego, niż przed wystąpieniem zaćmy i całkowitego, lub prawie całkowitego uniezależnienia się do okularów.
Soczewki standardowe
Standardowo wszczepiane są soczewki jednoogniskowe, które dają dobra ostrość wzroku do dali, ale do pracy z bliska, np. przy komputerze lub do czytania konieczne będą okulary korekcyjne. Podczas operacji, poprzez odpowiedni dobór mocy soczewki, można zlikwidować istniejącą wcześniej wadę wzroku – krótkowzroczność i nadwzroczność. Jeśli jednak u chorego występuje tzw. astygmatyzm – wada, która korygowana jest szkłami cylindrycznymi, to po wszczepieniu soczewki standardowej konieczne będzie w dalszym ciągu korygowanie astygmatyzmu okularami na wszystkie odległości.
Soczewki „Premium”
Od kilkunastu lat rozwijana jest technologia soczewek, które zaliczają się do tzw. grupy „premium”. Należą tu soczewki toryczne, wieloogniskowe i wieloogniskowe toryczne. Daje to możliwość bardzo znacznego, a czasem całkowitego uniezależnienia się od okularów i dobrego widzenia na wszystkie odległości.
Dlatego bardzo ważna jest świadoma decyzja pacjenta o wyborze rodzaju soczewki, w zależności od trybu życia, rodzaju pracy i aktywności, a także od możliwości finansowych, ponieważ zaawansowane technologicznie soczewki „premium” są znacznie droższe od soczewek standardowych, co rzutuje na koszt operacji.

Wybór odpowiedniej soczewki
Przy wyborze soczewki należy kierować się następującymi wskazówkami:
– Soczewki standardowe nie wyeliminują po operacji potrzeby stałego noszenia okularów np. progresywnych, w przypadku gdy mamy mamy astygmatyzm i nosimy szkła cylindryczne.
– Soczewka toryczna umożliwia korygowanie astygmatyzmu i pozwala na wyeliminowanie noszenia okularów do dali.
– Soczewki dwu lub trójogniskowe pozwalają na uniezależnienie się od okularów jeżeli przed operacją używaliśmy okularów tylko do czytania lub na stałe, ale nie potrzebowaliśmy szkieł cylindrycznych.
– Przy soczewkach dwuogniskowych może nam brakować ostrości widzenia np. podczas pracy przy komputerze.
– Soczewki trójogniskowe dają możliwość prawie całkowitego uniezależnienia się od okularów.
– Soczewki wieloogniskowe będą źle tolerowane jeżeli mamy astygmatyzm przekraczający jedną dioptrię. W tym przypadku dla pełnego komfortu widzenia konieczne jest zastosowanie soczewek wieloogniskowych torycznych.
Dostępne są różne rodzaje soczewek torycznych i wieloogniskowych, które mają swoje wady i zalety. Niektóre mogą dawać niepożądane efekty wizualne, np. „halo” wokół źródeł światła, czy olśnienie, co utrudnia np. prowadzenie samochodu. Dlatego przed ostateczna decyzją wskazana jest dyskusja na ten temat z chirurgiem, który zaleci odpowiednie soczewki dla każdego pacjenta.
Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy pacjenci mogą źle tolerować wszczepione soczewki wieloogniskowe, często potrzebna jest też adaptacja, zanim uzyska się optymalne widzenie, która może trwać różnie długo, od paru dni nawet do kilku miesięcy. W bardzo rzadkich przypadkach nietolerancji soczewki może być konieczność jej wymiany. Zła tolerancja często jest wynikiem złego wyliczenia jej mocy, niewłaściwego wyboru (np. nieuwzględnienie astygmatyzmu), lub powikłań śródoperacyjnych.
Zabiegi refundowane przez NFZ:W ramach kontraktu z NFZ wszczepiane są standardowo hydrofilne soczewki jednoogniskowe sferyczne. Istnieje również możliwość skorygowania astygmatyzmu powyżej 2,00 dioptrii soczewkami torycznymi.
Zabiegi komercyjne:
Soczewka jednoogniskowa standardowa, zaćma niepowikłana – 2 600 zł
Soczewka jednoogniskowa standardowa, zaćma po wikłana – 3 000 zł
Soczewki „premium” jednoogniskowe i jednoo gniskowe toryczne:
Soczewka jednoogniskowa „premium” Zeiss CT LUCIA 611P filtr biały – 3 400 zł
Jednoogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa z akrylu hydrofobowego, posiadająca asferyczną optykę poprawiającą ostrość widzenia w warunkach zmierzchowych. Soczewka jest wstępnie załadowana do systemu implantacyjnego, co pozwala skrócić czas zabiegu oraz zabezpiecza soczewkę przed kontaktem zewnętrznym. Dedykowana dla pacjentów, którzy oczekują wysokiej jakości produktu i rozumieją konieczność noszenia okularów do czytania po zabiegu.
Soczewka jednoogniskowa „premium” Zeiss CT LUCIA 611PY filtr żółty – 3 600 zł
Soczewka o podobnych właściwościach do soczewki CTU LUCIA 611P, ale posiada dodatkowo filtr światła niebieskiego, który ma chronić siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem. Zalecana u pacjentów, którzy mają w jednym oku wszczepioną soczewkę z filtrem żółtym lub zdiagnozowane zwyrodnienie plamki.
Soczewka jednoogniskowa toryczna Zeiss AT Torbi 709 – 3 900 zł
Jednoogniskowa soczewka toryczna z asferyczną optyką, korygująca astygmatyzm rogówkowy, poprawiająca ostrość wzroku w warunkach zmierzchowych.
Soczewka dedykowana pacjentom, którzy cenią sobie jakość widzenia oraz cierpią na astygmatyzm rogówkowy.
Soczewki EDOF i EDOF toryczne:
Soczewka EDOF* Topcon Lentis Comfort – 4 400 zł
Soczewka toryczna EDOF Topcon Lentis Comfort Toric – 5 200 zł
Soczewka wewnątrzgałkowa typu EDOF o wydłużonej głębi ostrości. Działa jak soczewka dwuogniskowa z addycją +1,5D. Zapewnia dobre widzenie do dali oraz do odległości pośrednich. Do czytania drobnego druku mogą być potrzebne okulary z niewielką korekcją. Idealna dla osób aktywnych, korzystających często z komputera. Pacjenci łatwiej się do nich adaptują, mają mniejsze zaburzenia widzenia występujące częso w soczewkach wieloogniskowych dyfrakcyjnych (olśnienie, koła tęczowe wokół źródeł światła). Zalecana dla kierowców zawodowych. Dostępna także w wersji torycznej dla pacjentów z astygmatyzmem >1 D.
Soczewka EDOF Zeiss AT Lara – 5 200 zł
Soczewka toryczna EDOF Zeiss AT Lara Toric – 6 000 zł
Soczewka wewnątrzgałkowa typu EDOF o wydłużonej głębi ostrości, działa jak soczewka dwuogniskowa z addycją +1,5D. Zapewnia dobre widzenie do dali oraz do odległości pośrednich. Do czytania drobnego druku mogą być potrzebne okulary z niewielką korekcją. Idealna dla osób aktywnych, korzystających często z komputera. Rzadziej powoduje zaburzenia widzenia (olśnienie, halo) niż soczewka trójogniskowa. Dla pacjentów z astygmatyzmem rogówkowym >1,0 D wskazana wersja toryczna.
Soczewki multifokalne i multifokalne toryczne:
Soczewka dwuogniskowa Topcon Lentis Mplus – 4 800 zł
Soczewka toryczna dwuogniskowa Topcon Lentis Mplus Toric – 6 000 zł
Soczewka wewnątrzgałkowa zapewniająca dobre widzenie do dali oraz do bliży, nieco gorsze dla odległości pośrednich. Ponad 300000 wszczepionych soczewek na całym świecie. Soczewka zapewniająca idealny kontrast widzenia. Dla pacjentów z astygmatyzmem >1 D wskazana soczewka toryczna (spersonalizowana, na indywidualne zamówienie).
Soczewka trójogniskowa Zeiss At Lisa Tri – 5 800 zł
Soczewka toryczna trójogniskowa Zeiss Lisa Tri Toric – 6 600 zł
Trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa z akrylu hydrofilnego z zaawansowaną asferyczną dyfrakcyjną optyką, która pacjentowi daje możliwość praktycznie całkowicie uniezależnić się od okularów. System implantacyjny pozwala zastosować mikrocięcie mające wpływ na wielkość astygmatyzmu pooperacyjnego. Soczewka dedykowana pacjentom aktywnym, którzy chcą być niezależni od okularów, nie jest zalecana u kierowców zawodowych. Dla pacjentów z astygmatyzmem rogówkowym >1,0 D wskazana wersja toryczna.
W szczególnych przypadkach – konieczność zastosowania witrektomii, pierścieni, podszywania soczewki sztucznej
lub plastyki źrenicy – ceny mogą być ustalane indywidualnie.
Na specjalne życzenie pacjentów, dostępne są również soczewki firmy Alcon.
Operacje zaćmy w OCHO
Decydując się na soczewki „premium” powinniśmy zwracać szczególną uwagę nie tylko na wybór soczewki, ale również chirurga, bowiem od niego zależy sukces zabiegu. W Ośrodkach Chirurgii Oka zabiegi takie wykonują czołowi chirurdzy nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Współpraca z prof. Takhtajewem zaowocowała wprowadzeniem procedur z jednej strony zabezpieczających przed wystąpieniem zaćmy wtórnej, co jest najczęstszym powikłaniem po operacji zaćmy i szczególnie zaburza widzenie przy soczewkach wieloogniskowych, a także pozwalających na bezpieczne wykonywanie operacji obuocznych jednego dnia, co zwiększa komfort pacjentów i przyspiesza adaptację. Wkrótce rozpoczynamy współpracę z Prof. Borysem Malyuginem, Dyrektorem Instytutu Fyodorowa w Moskwie i jednym z najlepszych i najbardziej innowacyjnych chirurgów na świecie. Specjalizuje się on w operacjach najtrudniejszych powikłanych zaćm, gdzie ryzyko komplikacji śródoperacyjnych jest bardzo duże. W przypadku zaćm niepowikłanych to ryzyko jest niskie, ale zależy głównie od umiejętności i doświadczenia chirurga i u najlepszych jest kilkanaście razy mniejsze, niż u przeciętnych i mało doświadczonych. Dlatego decyzja pacjenta o wyborze zarówno chirurga, jak i soczewki jest taka ważna.
Płatność
Soczewki „premium” niestety nie są dostępne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i dotyczy to większości krajów. W niektórych jest możliwość dopłat do soczewek ponadstandardowych, w Polsce obecnie nie jest to możliwe.
Istnieje możliwość spłaty leczenia w systemie ratalnym. Jest to wydatek na całe życie, a soczewki wieloogniskowe pozwalają zaoszczędzić na kosztach okularów, które w przypadku okularów progresywnych są niebagatelne.
Więcej informacji na temat rodzajów soczewek oraz poradę w ich doborze uzyskają Państwo w naszych ośrodkach.