Co to jest?
Z odwinięciem powieki mamy do czynienia, gdy której brzeg powieki nie przylega do powierzchni gałki ocznej. Konsekwencją odwinięcia powiek jest przewlekły, niemożliwy do wyleczenia farmakologicznego stan zapalny spojówek i powierzchni oka oraz przelewanie się łez przez krawędź powieki. Długotrwałe odwinięcie powieki może prowadzić nawet do zwyrodnienia rogówki.
Przyczyny
Przyczynami odwinięcia powieki może być:
- starzenie się tkanek oka (zmiany inwolucyjne) – jest to najczęstsza przyczyna, spowodowana przez rozciąganie się z wiekiem tzw. więzadeł powiekowych, zwiotczenie skóry, tarczki i zmniejszenie napięcia mięśnia okrężnego oka;
- porażenie nerwu twarzowego;
- bliznowacenie powiek po urazach, oparzeniach czy innych zabiegach chirurgicznych.
Zdarza się również, że odwinięcie powieki jest wrodzone.
Leczenie
Sposób leczenia zależy od stopnia odwinięcia powieki oraz stanu więzadeł powiekowych (ich wiotkości). Na podstawie analizy powyższych czynników przeprowadza się kwalifikację do zabiegu i podejmuje decyzję o sposobie ich skorygowania.
W przypadku odwinięcia tylko przyśrodkowej części powieki wraz z punktem łzowym czego efektem jest nadmierne łzawienie, wykonuje się plastykę środkowej części powieki (wycięcie romboidalnego płata spojówki) lub przeprowadza tzw. plastykę T.
W przypadku dużej wiotkości więzadeł i odwinięcia całej powieki, wykonuje się zabieg podwieszenia kąta zewnętrznego (lateral tarsal strip, canthal sling). Polega on na wypreparowaniu fragmentu tarczki i przyszyciu go do okostnej krawędzi oczodołu w odpowiednim położeniu. Operację tę można również wykonać metodą Kuhnta i Szymanowskiego poprzez skrócenie tarczki i plastycznej operacji powieki powodującej usunięcie nadmiaru skóry i zmniejszenie jej wiotkości.
Po zabiegu stosuje się opatrunek oraz maści z antybiotykiem. Szwy skórne usuwa się po 7-10 dniach, a szwy wchłanialne pozostawia się do ich samoistnego wchłonięcia.
Dostepne w:
FAQ
Jak wygląda podstawowa wizyta okulistyczna i jakie badania wchodzą w jej skład?
Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
Czy podczas ogólnej wizyty można zrobić jakies badania specjalistyczne?
W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.
Jak długo trwa ogólna wizyta okulistyczna?
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Czy przed wizytą okulistyczną trzeba zdjąć soczewki kontaktowe?
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Jaki jest koszt wizyty ogólnej?
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Jak długo czeka się na wizytę prywatną i funduszową?
Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi masymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczy lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.
Czy podczas wizyty ogólnej można wypisać receptę na okulary/dobrać soczewki kontaktowe?
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Czy w dniu wizyty mam zapuszczac krople które stosuję? (nawilżające, przeciwjaskrowe, sztuczne łzy itp.)
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Czy wizyta wymaga specjalnego przygotowania?
Wizyta okulistyczyna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to nalezy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba wziąć ze sobą dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia (np. z innej placówki)?
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba brać okulary, które noszę?
Czy po wizycie okulistycznej można wrócic do pracy/szkoły ?
Po wizycie okulistycznej mozna wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może byc zaburzone i przymglone.
Co jaki czas należy chodzić na wizyty kontrolne do okulisty?
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Czy po wizycie można prowadzić samochód?
Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizytcie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.
Wróć do poprzedniej strony