Terapia laserowa schorzeń siatkówki oka

Laser do leczenia schorzeń siatkówki oka z funkcją mikropulsu”
Jest stosowany w leczeniu chorób siatkówki oka. Dzięki swoim właściwościom laseroterapia oka z wykorzystaniem tego właśnie lasera skraca czas zabiegu, zwłaszcza podczas terapii dużych obszarów siatkówki oka i eliminuje dolegliwości bólowe.
Laser może zostać użyty w następujących schorzeniach oka:

  • przedarcia siatkówki, które nieleczone mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki,
  • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna, przebiegająca z neowaskularyzacją siatkówkową i krwotokami,
  • ogniskowe obszary obrzęku siatkówki towarzyszące retinopatii cukrzycowej,
  • zakrzepy żylne siatkówki,
  • niektóre anomalie naczyniowe siatkówki.
Dodatkowo laser ten posiada tryb mikropulsowy, który zalecany jest w leczeniu:
  • przewlekłych, nawracających postaci chorioretinopatii surowiczej
  • centralnych obrzękach siatkówki, towarzyszących schorzeniom naczyniopochodnym siatkówki, takich jak retinopatia cukrzycowa czy zmiany pozakrzepowe.

Lasery stosowane w leczeniu jaskry, zaćmy wtórnej oraz mętów w ciele szklistym:

Lasery  neodymowe stosuje się do leczenia zaćmy wtórnej, przecięcia zmętniałej torebki soczewki pacjenta po operacji zaćmy, a także do wykonania otworów w tęczówce, tzw. irydotomii laserowej oraz irydoplastyki. W leczeniu jaskry otwartego kąta stosuje się zabieg poprawiający odpływ płynu z gałki ocznej.

W leczeniu jaskry stosowane są również lasery diodowe. Poradnie okulistyczne OCHO posiadają jedno z pierwszych tego typu urządzeń w Polsce.  Można nim wykonywać tzw. cyklofotokoagulację metodą tradycyjną, stosowaną w terminalnych stadiach jaskry ze względu na znaczne ryzyko powikłań, ale również nowatorską i bezpieczną metodę tzw. mikropulsowej cyklofotokoagulacji. U prawie 70% pacjentów powoduje istotne obniżenie ciśnienia, może być powtarzana i wykonywana w każdej postaci i stadium zaawansowania jaskry.

Lasery emitujące bardzo krótkie, nanosekundowe impulsy stosuje się również do usuwania mętów z ciała szklistego.

FAQ

Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.

W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.

Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.

Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powinien wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.

Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.

Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi maksymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.

Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.

Wizyta okulistyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to należy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.

Po wizycie okulistycznej można wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może być zaburzone i przymglone.

Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.

Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizycie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.

Skip to content