Blefaroplastyka/Blepharoplastyka – co to jest?
Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu nadmiaru luźnej skory powiek. Najczęściej wykonywana jest z powodów estetycznych, gdyż opadające powieki powodują starszy i bardziej zmęczony wygląd twarzy. Zdarza się jednak, że ograniczają one pole widzenia i często przyczyniają się do uczucia dyskomfortu w okolicy oka, który to stan nasila się podczas ogólnego zmęczenia organizmu. Pozbycie się nadmiaru skóry pozwala odzyskać młodszy wygląd oczu i twarzy.
Wskazania i przeciwskazania do zabieguZabieg blefaroplastyki poprzedza wizyta kwalifikująca. Omawiane są oczekiwania pacjenta i stan powiek. Lekarz ustala wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Przeciwwskazań nie ma wiele i najczęściej są one względne. Do najważniejszych należą: uczulenia na podawane podczas zabiegu leki i znieczulenie miejscowe, zapalenia okolicy oka, bliznowce. Podczas tej wizyty lekarz również dokładnie omawia zabieg oraz postępowanie pozabiegowe.
Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?
W przypadku typowego zabiegu lekarz wykonuje cięcia w bruździe powiekowej czyli w naturalnym załamaniu powieki. Cięcia wychodzą czasem poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek tzw. „kurzych łapek”, które nierzadko zostają częściowo lub całkowicie wygładzone. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, co pozwala dodatkowo napiąć pozostałą część tkanki.Podczas zabiegu odtwarzany jest również naturalny załamek powiek – bruzda powiekowa dla naturalnego wyglądu. Cięcia są zszywane przy pomocy bardzo cienkich szwów. Opatrunek po zabiegu zakładany jest tylko na powieki i zdejmowany na drugi dzień.
Blefaroplastyka zwykle trwa około jedną godzinę, dokładny czas jest uzależniony od zakresu zabiegu.
Zalecenia po zabieguWiększość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Szwy zdejmowane są po 7-10 dniach. Po zabiegu zaleca się stosowanie maści i żelów wspomagających dobre gojenie się rany. Gojenie przebiega stopniowo, wiec miejsce po zabiegu może wyglądać zmiennie przez kilka miesięcy. Linia cięcia w końcu staje się blada i wtedy najczęściej pozostaje niezauważalna. Makijaż można zakładać najczęściej po ok. 14 dniach. Ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Efekty blefaroplastyki utrzymują się przez wiele lat odmładzając okolice oka i poprawiając wygląd ogólny twarzy. Blefaroplastykę można powtarzać.
Blefaroplastyka w OCHO
Zabiegi blefaroplastyki powinni wykonywać lekarze wyspecjalizowani w chirurgii powiek i okolicy oczu. W Ośrodkach Chirurgii Oka operacje wykonują: Prof. Guy Ben Simon na zaproszenie prof. Zagórskiego oraz współpracujący z nim nasi chirurdzy, m.in.: Dr Justyna Kłos-Rola i dr Marta Piecyk – Sidor w Nałęczowie oraz dr Agnieszka Mielnik-Mierzwińska w Krakowie.
Dostepne w:
FAQ
Jak wygląda podstawowa wizyta okulistyczna i jakie badania wchodzą w jej skład?
Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
Czy podczas ogólnej wizyty można zrobić jakies badania specjalistyczne?
W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.
Jak długo trwa ogólna wizyta okulistyczna?
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Czy przed wizytą okulistyczną trzeba zdjąć soczewki kontaktowe?
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Jaki jest koszt wizyty ogólnej?
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Jak długo czeka się na wizytę prywatną i funduszową?
Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi masymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczy lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.
Czy podczas wizyty ogólnej można wypisać receptę na okulary/dobrać soczewki kontaktowe?
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Czy w dniu wizyty mam zapuszczac krople które stosuję? (nawilżające, przeciwjaskrowe, sztuczne łzy itp.)
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Czy wizyta wymaga specjalnego przygotowania?
Wizyta okulistyczyna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to nalezy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba wziąć ze sobą dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia (np. z innej placówki)?
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba brać okulary, które noszę?
Czy po wizycie okulistycznej można wrócic do pracy/szkoły ?
Po wizycie okulistycznej mozna wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może byc zaburzone i przymglone.
Co jaki czas należy chodzić na wizyty kontrolne do okulisty?
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Czy po wizycie można prowadzić samochód?
Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizytcie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.
Wróć do poprzedniej strony