Pachymetria jest obowiązkowym badaniem w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania jaskry. Badanie okulistyczne – pachymetria polega na badaniu centralnej grubości rogówki w celu prawidłowej oceny ciśnienia wewnątrzgałkowego. Grubość rogówki wpływa na wynik pomiaru ciśnienia u pacjentów z grubszymi rogówkami wynik ten jest zawyżony, zaś w przypadku cienkich rogówek, wartość ciśnienia jest zaniżona. Ponadto, ryzyko progresji jaskry jest większe u pacjentów z cienkimi rogówkami.

Pachymetria może być wykonana metodą kontaktową (USG) lub metodą bezkontaktową (optyczną), trwa około 3 minuty i jest bezbolesne. Złotym standardem jest tonometria aplanacyjna (standardowa metoda badania).

FAQ

Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.

W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.

Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.

Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.

Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi maksymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.

Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.

Skip to content