Angiografia fluoresceinowa służy do zobrazowania naczyń krwionośnych na dnie oka. Przed badaniem pacjentowi podaje się dożylnie kontrast zwany fluoresceiną, następnie wykonuje się serię zdjęć dna oka przy pomocy funduskamery lub niektórych aparatów OCT. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów w aparacie do badania (tzw. funduskamera) tworzy się obraz kształtu naczyń krwionośnych i przepływu krwi. W prawidłowych warunkach, naczynia siatkówki nie powinny przepuszczać fluoresceiny. Ewentualny przeciek pojawiający się na zdjęciach jest oznaką stanu chorobowego.
Angiografia fluoresceinowa jest wykorzystywana głównie do diagnostyki chorób naczyniowych siatkówki w przebiegu cukrzycy, zakrzepach i zatorach naczyń, surowiczym uniesieniu siatkówki, zapaleniach naczyń siatkówki, zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem czy chorób nerwu wzrokowego.
Przed badaniem pacjent powinien przejść badania okulistyczne oraz ogólne. Angiografii fluoresceinowej nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży, osób z niewydolnością nerek lub zaburzeniami rytmu serca, a także w przypadku alergii na fluoresceinę. Dlatego należy poinformować lekarza o alergiach i przyjmowanych lekach. W trakcie badania pojawiają się błyski, u pacjenta mogą wystąpić nudności.
Dostepne w:
FAQ
Jak wygląda podstawowa wizyta okulistyczna i jakie badania wchodzą w jej skład?
Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
Czy podczas ogólnej wizyty można zrobić jakies badania specjalistyczne?
W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.
Jak długo trwa ogólna wizyta okulistyczna?
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Czy przed wizytą okulistyczną trzeba zdjąć soczewki kontaktowe?
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Jaki jest koszt wizyty ogólnej?
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Jak długo czeka się na wizytę prywatną i funduszową?
Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi masymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczy lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.
Czy podczas wizyty ogólnej można wypisać receptę na okulary/dobrać soczewki kontaktowe?
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Czy w dniu wizyty mam zapuszczac krople które stosuję? (nawilżające, przeciwjaskrowe, sztuczne łzy itp.)
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Czy wizyta wymaga specjalnego przygotowania?
Wizyta okulistyczyna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to nalezy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba wziąć ze sobą dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia (np. z innej placówki)?
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Czy na wizytę okulistyczną trzeba brać okulary, które noszę?
Czy po wizycie okulistycznej można wrócic do pracy/szkoły ?
Po wizycie okulistycznej mozna wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może byc zaburzone i przymglone.
Co jaki czas należy chodzić na wizyty kontrolne do okulisty?
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Czy po wizycie można prowadzić samochód?
Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizytcie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.
Wróć do poprzedniej strony