Badanie Angio OCT – czym jest?

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach. Badanie stosuje się m.in. do diagnostyki i monitorowania takich chorób jak: zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, retinopatia cukrzycowa i jaskra.

Badanie daje lekarzom okulistom możliwość zobrazowania unaczynienia oraz warstw siatkówki w trakcie jednego badania. Dla pacjenta jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne.

FAQ

Angio OCT to metoda obrazowania naczyń siatkówki oraz naczyniówki przy pomocy tomografu optycznego.

Badanie Angio-OCT jest badaniem nieinwazyjnym. Promień światlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny dla oka. Badanie to nie wymaga podania kontrastu.

Angio-OCT wykonuje się w przypadku: zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), retinopatii cukrzycowej, zamknięcia naczyń siatkówki, jaskry.

Jeżeli podczas badania wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po badaniu NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.

Badanie Angio-OCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. W przypadku dzieci uzależnione jest od współpracy dziecka w trakcie badania z osobą wykonującą.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania  badania Angio – OCT u kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią.

Skip to content