Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Rzeszów
ul. Moniuszki 8
35-017 Rzeszów
ul. Moniuszki 8   35-017 Rzeszów   
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  

W naszych ośrodkach największą wartością są nasi pracownicy. Są to najlepsi specjaliści w zakresie diagnozy i leczenia schorzeń oczu. Jednak nie zagwarantowalibyśmy takiego poziomu obsługi gdyby nie nasza administracja, instrumentariuszki, salowe i wszyscy którzy wspierają końcową usługę jaką jest leczenie naszych pacjentów.

Konsultanci
 
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Zagórski
Wieloletni Kierownik Katedry Okulistyki im. Profesora Krwawicza UM w Lublinie. Stypendysta Rządu Belgijskiego w Gandawie (prof. François) 1975-76 i Fundacji Humboldta w Erlangen (prof. Naumann) 1985-86, 1991, 2002. Członek Zarządu International Council of Ophthalmology oraz Academia Ophthalmologica Internationalis. Autor ok. 180 publikacji i redaktor 5 książek okulistycznych. Wygłosił kilkaset wykładów na wszystkich kontynentach. Wykonywał operacje pokazowe i charytatywne m.in. w Chinach i Indiach. 

Profesor Zagórski konsultuje chorych w:Współpracuje również z:
 
Prof. Ferenc Kuhn
Należy do najwybitniejszych w świecie specjalistów od chorób siatkówki oraz urazów oka. Mieszka w Birmingham, Alabama, USA. Jest prezydentem Amerykańskiego Towarzystwa Urazów Oka, wiceprezydentem Światowego Towarzystwa Urazów Oka, profesorem okulistyki na Uniwersytecie Alabama, dyrektorem badań klinicznych w fundacji Hellen Keller w USA a także profesorem okulistyki Uniwersytetu w Pecs, Węgry. Otrzymał liczne międzynarodowe nagrody i wyróżnienia. W roku 2008 został zaliczony do najlepszych okulistów amerykańskich (America‘s Best Ophthalmologists). Wygłosił ponad 1200 wykładów prawie we wszystkich krajach świata, w kilkunastu krajach wykonywał operacje pokazowe oraz charytatywne. Jest stałym współpracownikiem Ośrodków Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego.
 
 
Prof.  Yury Takhtaev - Rosja
Prof. Takhtaev jest jednym z nielicznych na świecie chirurgów, którzy w uzasadnionych przypadkach wykonują jednego dnia operacje obydwu oczu, a także poprzez tylną kapsuloreksję całkowicie eliminują ryzyko zaćmy wtórnej, szczególnie istotne przy wszczepach soczewek wieloogniskowych.
prof. Tomasz Żarnowski
 

Lekarze - specjaliści chorób oczu
  
  
 
lek. med. Emilia Borcz
Absolwentka Collegium Medicum w Krakowie. W 2015 r uzyskała tytuł specjalisty chorób oczu po zdaniu Państwowego Egzaminu Państwowego. Złożyła także Europejski egzamin specjalistyczny otrzymując tym samym tytuł Fellow of European Board of Ophthalmology. 
Odbyła staże szkoleniowe m.in. w Barcelonie, Walencji, Alicante (Hiszpania), Bremie (Niemcy), Groningen (Holandia). Główne zainteresowania to chirurgia zaćmy oraz szklistkowo-siatkówkowa, diagnostyka chorób siatkówki i jaskry. Wykonuje także zabiegi laseroterapii (odcinka przedniego- IRT, YAG kapsulotomia oraz laseroterapia siatkówki) drobne zabiegi powiek, usunięcia skrzydlika z autoprzeszczepem, iniekcje doszklistkowe.
 
lek. med.  Marta Latasiewicz
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizację z okulistyki ukończyła w szpitalu uniwersyteckim Hospital Clinic w Barcelonie. Odbyła staże szkoleniowe w czołowych europejskich ośrodkach okulistycznych, m.in. w Hôpital Lariboisière w Paryżu oraz w LMU Augenklinik w Monachium. W 2013 roku pozytywnie złożyła egzamin Międzynarodowej Rady Okulistyki (ICO).
Uzyskała dwie specjalizacje w zakresie leczenia chorób siatkówki oka w Szpitalu Uniwersyteckim w Oksfordzie, pracując pod kierunkiem światowej sławy okulistów, m.in. prof. Roberta MacLarena, prof. Victora Chonga, Mr Paula Rosena, Mr CK Patela. Uczestniczyła w prekursorskich operacjach przy użyciu robota chirurgicznego PRECEYES, a także w projektach z implantami podsiatkówkowymi (tzw. oko bioniczne) oraz terapii genowej pacjentów z retinopatią barwnikową.
Posiada bogate doświadczenie w leczeniu operacyjnym skomplikowanych przypadków schorzeń witreoretinalnych oraz zaćmy.
Autorka wielu publikacji naukowych i kilkudziesięciu wystąpień na międzynarodowych konferencjach okulistycznych. Laureatka licznych nagród, m.in. Thea Trophy Award w Seattle oraz wyróżnienia dydaktycznego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Oksfordzie. Należy do międzynarodowych towarzystw okulistycznych, m.in. AAO, ESCRS, Euretina, BEAVRS.
 
   
lek. med. Dariusz Haszcz
Specjalista chorób oczu, od 1998 zatrudniony w Ośrodku Chirurgii Oka. Zajmuje się operacjami zaćmy, skrzydlika, operacjami plastycznymi powiek.
 
 
lek. med. Justyna Mazur-Samela
Absolwentka  I Wydziału Lekarskiego   Akademii  Medycznej  w Warszawie
Staż specjalizacyjny  w dziedzinie okulistyki w Oddziale Okulistyki  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. F. Chopina w Rzeszowie;
Specjalizacja z Okulistyki -14.11.2014
Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Zajmuje się w leczeniem zachowawczym. Wykonuje zabiegi laserowe w zaćmie wtórnej, jaskrze, retinopatii cukrzycowej oraz drobne zabiegi chirurgiczne (gradówki, guzki powiek, podwinięcia i odwinięcia powiek, operacje skrzydlika).    

 
Dr n. med. Sławomir Cisiecki
Ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Łodzi i na Universtecie Zagłębia Ruhry w Bochum (Niemcy) w 1996 roku. Odbył liczne staże zagraniczne m.in. w St. Gallen w Szwajcarii, we Frankfurcie nad Menem, Berlinie i Bremie w Niemczech oraz w Palermo i Genui we Włoszech. Specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i zachowawczym chorób siatkówki i ciała szklistego. Pracuje w Klinice Okulistycznej Jasne Błonia w Łodzi oraz w EYE Clinic Augenärztliche Berufsausübungsgemeinschaft w Giessen i w Ambulante Tagesklinik Nord West Zentrum we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Jest konsultantem i chirurgiem współpracującym z Ośrodkami Chirurgii Oka prof. Zagórskiego w Krakowie, Nałęczowie i Rzeszowie.
  
lek. med. Bożena Małecka
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, stażystka Kliniki Okulistycznej w Lublinie.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, szczególnie schorzeń siatkówki, jaskry i powierzchni oka.
 
 
lek. med. Maria Zawiślak-Skórzak
Absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu (1971). stażystka Klinik Absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu. Odbyła staże w Klinikach Okulistycznych w Krakowie i Lublinie oraz Oddziału Leczenia Zeza w Krakowie-Witkowicach. Przeprowadzała zabiegi operacyjne zeza u dzieci i dorosłych. Współpracowała również z ordynatorem Oddziału Chirurgii Twarzowo - Szczękowej przy operacjach rekonstrukcji oczodołu po urazach typu blow - out. 
Specjalizuje się w diagnostyce i korygowaniu wad wzroku u dzieci, leczeniu niedowidzenia oraz zeza
 
 
lek. med. Helena Romańczuk
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie,
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, szczególnie schorzeń siatkówki, jaskry i powierzchni oka.
 
Lek. med. Katarzyna Wietrzykowska
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wydziału Lekarskiego  w Zabrzu.  W 2015 r uzyskała tytuł specjalisty chorób oczu. Przeprowadza kwalifikacje do zabiegów okulistycznych. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka w tym terapią doszklistkową. Wykonuje zabiegi w zakresie chirurgii powiek
 
 
Lek. med. Mariusz Wielgórski
Ukończył Akademia Medyczna w Warszawie a także uzyskał Specjalizacja z chorób oczu FEBO - Fellow of European Board of Ophthalmology (europejska specjalizacja w dziedzinie okulistyki).
Doświadczenie zawodowe zdobywał w  Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie oraz w wielu poradniach medycznych, a także w Coastal Medical Center, Ocean City w USA.
 
Lek. med. Małgorzata Marczak
Absolwentka Akademii Medycznej im., Mikołaja Kopernika w Krakowie. Specjalizację z okulistyki ukończyła w Klinice Okulistycznej w Krakowie.
Główne zainteresowania to chirurgia zaćmy, diagnostyka i leczenie chorób siatkówki szczególnie retinopatii cukrzycowej. Posiada bogate doświadczenie w leczeniu operacyjnym zaćmy ,także przypadków powikłanych. Wykonuje zabiegi laseroterapii siatkówki( w retinopatii cukrzycowej, cukrzycowym obrzęku plamki i innych schorzeniach siatkówki),zajmuje się terapią doszklistkową oraz drobnymi operacjami chirurgicznymi.
 
 
 Lek. med. Karolina Przytuła
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Staż specjalizacyjny w dziedzinie okulistyki odbyła w Klinice Okulistyki w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. F. Chopina w Rzeszowie;
Wykonuje zabiegi laserowe w zaćmie wtórnej, retinopatii cukrzycowej i schorzeniach patologicznych siatkówki.
Głównym obszarem zainteresowań i odbytych szkoleń jest okuloplastyka, chirurgia rekonstrukcyjna powiek i zabiegi drobne na aparacie ochronnym oka (usuwanie zmian łagodnych i złośliwych skóry powiek, plastyka nieprawidłowo ustawionych powiek, operacja skrzydlika).
 Lek. med. Małgorzata Lisowiec
Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2016 roku uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie okulistyki.
Zajmuje się głównie chirurgią zaćmy oraz diagnostyką chorób siatkówki i jaskry. Wykonuje także zabiegi laserowe w jaskrze, zaćmie wtórnej, drobne operacje chirurgiczne (tj. usunięcie skrzydlika, zabiegi w zakresie powiek) oraz iniekcje doszklistkowe.
 
 Dr n. med. Elżbieta Jarosławska - Setlak
Jest absolwentką I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie okulistyki odbyła w Klinice Okulistyki UM w Lublinie. Obroniła pracę
doktorską pod kierunkiem prof. hab. n. med. Jerzego Mackiewicza. Jako stypendystka KAAD odbyła roczny staż zagraniczny w Klinice Okulistyki Charite w Berlinie.
W swojej praktyce zawodowej zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka gałki ocznej.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcyjnych.
 

 Lekarze - specjaliści anestezjologii
Lek. med. Halina Chlebuś
 
 
Lek. med. Stanisław Urbanik
 
 
Dr Maciej Inglot
 
 
Pielęgniarki

 
 Mgr Agnieszka Sołtys - Pielęgniarka Oddziałowa
Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, ukończyła Wydział Medyczny z tytułem magistra pielęgniarstwa. W 2015 r. uzyskała tytuł Pielęgniarki Specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, ukończyła również studia podyplomowe Organizacja i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Doświadczenie zawodowe zdobywała w latach 2014-2018 pełniąc funkcję Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Okulistycznego w Przemyślu. Do naszego zespołu dołączyła w sierpniu 2018 roku.
 
Mgr Edyta Kamyk- Pielęgniarka Operacyjna

Ukończyła Uniwersytet Rzeszowski na wydziale Nauk o Zdrowiu i zdobyła tytuł magistra
pielęgniarstwa w lipcu 2018 roku. Posiada kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa operacyjnego.
 
Piel. Maria Rzeźnikiewicz
 
 
Piel. Beata Konkol
 
 
 
Biuro Obsługi Pacjenta
 
Mgr Iwona Cedzidło - koordynator BOP
Optometrysta. Zajmuje się doborem korekcji okularowej, jak również doborem soczewek kontaktowych.  
 
 
Mgr Marek Kudła 
 
 
Mgr Joanna Matuła
 
 
Mgr Małgorzata Makara
 
 
Mgr Beata Wisz
 
Karolina Strugała
 
 
Milena Lachcik
 
 
 Małgorzata Żądło
 
Personel Administracyjny
 
Mgr Aleksandra Grzywacz - Dyrektor Zarządzający
Absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wydział Nauk o Zdrowiu oraz studiów podyplomowych z Zarządzania w placówkach medycznych na Wyższej Szkole Bankowości i Zarządzania w Krakowie. Aleksandra od 2006r. zdobywa doświadczenie na różnych stanowiskach w prywatnych podmiotach medycznych. Jej wiedza z zakresu zarządzania jest rozległa, a podejmowane decyzje poparte zrozumieniem specyfiki działalności  i potrzeb współpracowników i pacjentów. Dołączyła do kadry Naszego Ośrodka we września 2017 roku.
 
Mgr Joanna Opoń - Z-ca Dyrektora Zarządzającego
 
 
 Karolina Wierzchałek - Lampart - Młodszy Asystent Księgowo - Biurowy
 

  
   
Salowe
Grażyna Roman
 
 
Małgorzata Kościółek
 

 
Joanna Cioch
 
 


  
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia
Informacja dla pacjenta
Drodzy Pacjenci,
Poniżej znajdziecie wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Waszych danych osobowych w związku z objęciem opieką zdrowotną w OCHO w związku z rozpoczęciem stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: „RODO”).

A. Kto jest administratorem danych osobowych pacjentów?
Administratorem danych osobowych pacjentów przetwarzanych na potrzeby objęcia opieką zdrowotną jest Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem: 0000658544, NIP: 9452092100, (dalej zwana: „OCHO”). Oznacza to, że odpowiadamy za wykorzystanie danych osobowych w sposób bezpieczny, zgodny z obowiązującymi przepisami.


B. Z kim mogę się skontaktować w kwestiach związanych z przetwarzaniem moich danych osobowych?
We wszelkich sprawa związanych z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przez OCHO możesz skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych dostępnym pod adresem e-mail: iod@ocho.pl.


C. Jaki jest zakres danych osobowych przetwarza OCHO?
OCHO przetwarza następujący zestaw danych: imię, nazwisko, nr PESEL, płeć oraz data urodzenia (w przypadku osób nieposiadających nr PESEL), główna miejscowość opieki, adres zamieszkania, adres e-mail oraz numer telefonu, wizerunek (nagrania kamer monitoringu). Dodatkowo, podczas korzystania z opieki zdrowotnej OCHO przetwarza wszystkie informacje dotyczące procesu leczenia, w szczególności informacje o stanie zdrowia.


D. Jaki jest cel przetwarzania danych osobowych?
OCHO przetwarza dane osobowe jako podmiot leczniczy a celem tego przetwarzania jest zapewnienie opieki zdrowotnej i zarządzanie systemami i usługami opieki zdrowotnej, przez
co rozumiemy:
 1. ustalenie tożsamości pacjenta przed udzieleniem świadczenia, weryfikację danych podczas umawiania wizyty na odległość (np. przez www lub telefonicznie), na stanowiskach recepcyjnych czy w gabinecie lekarskim,
 2. świadczenie usług medycznych i leczenie pacjentów, w celu wykonania zawartej z pacjentem umowy,
 3. prowadzenie i przechowywanie dokumentacji medycznej,
 4. realizowanie prawa pacjenta, np. odbieranie i archiwizowanie oświadczeń upoważniających inne osoby do dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz udzielania im informacji o stanie zdrowia pacjenta,
 5. kontakty z pacjentem pod podanym numerem telefonu czy adresem e-mail, aby np. potwierdzić rezerwację bądź odwołanie terminu konsultacji lekarskiej, przypomnienie o konsultacji, poinformowanie o konieczności przygotowania się do umówionego zabiegu czy poinformować o możliwości odbioru wyniku badań,
 6. zrealizowania prawnie uzasadnionego celu OCHO, jakim jest wykonywanie przez nas monitoringu na terenach spółki, rozwój przedsiębiorstwa i jego pracowników, planowanie i organizacja pracy, wykonywanie analiz, zestawień, statystyk i programów czy strategii biznesowych lub personalnych, uzyskiwania opinii o jakości świadczonych usług zdrowotnych (ankiety), ochrona i zabezpieczenie mienia OCHO, obrony praw lub ustalenia i dochodzenia roszczeń OCHO,
 7. względnie konieczność zrealizowania innego, szczególnego obowiązku prawnego, nakładanego na OCHO przez obowiązujące przepisy prawa (sprawy podatkowe, księgowe, itp.).

E. Na jakiej podstawie OCHO przetwarza dane osobowe?
Zgodnie z RODO, przesłankami przetwarzania danych osobowych może być a) zgoda osoby, której dane osobowe są przetwarzane, b) konieczność wykonania umowy zawartej przez OCHO z osobą, której dane osobowe są przetwarzane, c) szczególny obowiązek prawny, nałożony na OCHO przez obowiązujące przepisy prawa, d) konieczność ochrony żywotnych interesów osoby, której dane osobowe są przetwarzane, e) konieczność wykonania przez OCHO zadania realizowanego w interesie publicznym lub f) konieczność zrealizowania
prawnie uzasadnionego celu OCHO lub inne przypadki szczególne w zakresie przetwarzania
danych dotyczących zdrowia.

W związku z powyższym, dane osobowe potrzebne OCHO w celu opisanym:
 1. w lit. D 1), D 4) i D 7) powyżej przetwarzamy na podstawie szczególnego obowiązku prawnego, nałożonego na OCHO przez obowiązujące przepisy prawa (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),
 2. w lit. D 2) i D 5) powyżej przetwarzamy gdyż jest to niezbędne do celów wykonania umowy zawartej z pacjentem (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),
 3. w lit. D 3) powyżej przetwarzamy gdyż jest to niezbędne do celów profilaktyki zdrowotnej, diagnozy medycznej i zapewnienia opieki zdrowotnej (art. 9 ust. 2 lit. h RODO),
 4. w lit. D 6) powyżej przetwarzamy jako tzw. prawnie uzasadniony interes administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

F. Czy OCHO dokonuje profilowania danych osobowych?
OCHO nie dokonuje zautomatyzowanej analizy danych prowadzących do zautomatyzowanego podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących pacjentów. 


G. Komu przekazywane są dane osobowe?
Jako podmiot leczniczy OCHO dba o poufność danych osobowych swoich pacjentów. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji np. w zakresie infrastruktury informatycznej czy bieżących sprawach dotyczących naszej działalności, jako przedsiębiorcy, jak również realizacji praw jako pacjenta, dane osobowe mogą być
przekazywane następującym kategoriom odbiorców:
 • innym podmiotom leczniczym, współpracującym z OCHO w celu zapewnienia ciągłości leczenia oraz dostępności opieki zdrowotnej w postaci naszych placówek własnych oraz placówek współpracujących z OCHO na terenie Polski, w tym podmiotom z grupy kapitałowej OCHO,
 • dostawcom usług zaopatrujących OCHO w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne, umożliwiające udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz zarządzanie naszą organizacją (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu diagnostycznego, firmom kurierskim i pocztowym),
 • dostawcom usług prawnych i doradczych oraz wspierających OCHO w dochodzeniu należnych roszczeń (w szczególności kancelariom prawnym, firmom windykacyjnym).

H. Czy dane są przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG)?
Z uwagi na to, że OCHO korzysta z usług innych dostawców, np. w zakresie serwisu sprzętu diagnostycznego, dane osobowe mogą być przekazywane poza teren EOG, w oparciu o standardowe klauzule ochrony danych przyjęte przez Komisję Europejską.


Przez jaki czas przetwarzane są dane osobowe?
W przypadku gdy OCHO utworzyło dokumentację medyczną pacjenta, ma obowiązek przechowywania jej co najmniej przez okres 20 lat od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu. Z zastrzeżeniem tego terminu, jeżeli dane były przez OCHO przetwarzane w celu dochodzenia roszczeń (np. w postępowaniach windykacyjnych), są one przetwarzane w tym celu przez okres przedawnienia roszczeń, wynikający z przepisów kodeksu cywilnego. 

Wszelkie dane przetwarzane na potrzeby rachunkowości oraz ze względów podatkowych przetwarzane są przez 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po upływie wyżej wymienionych okresów dane osobowe są usuwane lub poddawane anonimizacji.


I. Czy podanie danych jest obowiązkiem pacjenta?
Korzystanie z usług OCHO jest dobrowolne, przy czym OCHO jako podmiot leczniczy zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji medycznej w sposób określony przepisami prawa, w związku z czym brak podania danych może skutkować odmową udzielenia świadczenia zdrowotnego. Podanie danych koniecznych do wypełnienia obowiązków rachunkowych czy podatkowych jest potrzebne do wystawienia faktury lub imiennego rachunku. Podane numeru telefonu i/lub adresu e-mail jest dobrowolne, jednak bez takiej zgody OCHO nie będzie mogło umożliwić korzystania z niektórych usług lub udogodnień dostarczanych przez OCHO swoim pacjentom (potwierdzanie wizyt, itp.).


J. Jakie są uprawnienia pacjentów związane z przetwarzaniem danych?
Pacjentom przysługują następujące prawa:
 • prawo dostępu do treści swoich danych osobowych (złożenia wniosku o informację o przetwarzanych danych oraz uzyskania ich kopii, w tym kopii własnych danych osobowych, które są przekazywane do państwa trzeciego) oraz prawo ich sprostowania (poprawienia), usunięcia danych przetwarzanych bezpodstawnie, ograniczenia przetwarzania (wstrzymania operacji na danych lub nieusuwania danych – stosownie do złożonego wniosku), a także prawo do przenoszenia tych danych do innego administratora danych lub do pacjenta (w zakresie określonym art. 20 RODO).
 • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej przez pacjenta zgody przed jej cofnięciem.
 • w szczególnych sytuacjach pacjent może w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania przez OCHO danych osobowych, jeżeli podstawą wykorzystania danych jest prawnie usprawiedliwiony interes OCHO lub interes publiczny. W takiej sytuacji, po rozpatrzeniu sprzeciwu, OCHO nie będzie mógł przetwarzać danych osobowych objętych sprzeciwem na tej podstawie, chyba że OCHO wykaże, że istnieją:
  • ważne uzasadnione podstawy do przetwarzania danych, które według prawa
  • uznaje się za nadrzędne wobec interesów, praw i wolności pacjenta, lub podstawy do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

Zakres każdego z tych praw oraz sytuacje, w których można z nich skorzystać, wynikają z przepisów prawa.

Pacjentowi przysługuje również możliwość wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w razie uznania, iż przetwarzanie danych osobowych przez OCHO narusza przepisy RODO.
Akceptuję