Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


Gdzie leczymy?
Autor:
Lek. Katarzyna Molęda-Gładysz
 
OCHO Kraków i Gabinet Prywatny w Lublinie

Co to jest?

Zespół suchego oka (Dry Eye Syndrome - DES) to najczęstsza przewlekła dolegliwość okulistyczna pojawiająca się obecnie wśród pacjentów. Jest to wieloczynnikowa, przewlekła, nieuleczalna choroba dotycząca łez i powierzchni oka. Zwykle przebiega łagodnie, a na początku może być nawet bezobjawowa. ZSO wiąże się również z przewlekłym noszeniem soczewek kontaktowych oraz z przebytymi zabiegami laserowej chirurgii refrakcyjnej i chirurgii zaćmy.

Na czym polega ZSO?

Objawami ZSO są: zaburzenia widzenia, uczucie dyskomfortu pod postacią suchości, piasku czy ciała obcego pod powiekami, pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia brzegów powiek. Charakterystyczne również są nawracające stany zapalne powierzchni oka (często rozpoznawane jako alergia) oraz brzegów powiek pod postacią jęczmieni i gradówek.
ZSO występuje w dwóch podstawowych postaciach
  • postać związana z nadmiernym odparowaniem łez (filmu łzowego)
  • postać związana z zaburzeniami lub niedostatecznym wydzielaniem łez.
 
W ponad 70% notowanych przypadków występuje postać związana z nadmiernym parowaniem, której główną przyczyną jest dysfunkcja gruczołów tłuszczowych (gruczołów Meiboma) znajdujących się w brzegach powiek.

Leczenie Zespołu Suchego Oka

Podstawą do ustawienia właściwej terapii jest wnikliwa diagnostyka w celu ustalenia przyczyny suchego oka oraz celowane i systematyczne terapie. Istnieją dwie możliwości leczenia ZSO:
  • terapie stosowane w domu - higiena brzegów powiek (wygrzewanie, masowanie i mycie brzegów powiek) oraz stosowanie zaleconych środków nawilżających, przeciwzapalnych pod postacią kropli, żeli i maści miejscowo, a w niektórych sytuacjach również leczenie ogólne,
  • procedury lecznicze wykonywane w gabinecie Poradni Suchego Oka - wygrzewanie brzegów powiek przy pomocy okularów Blephasteam, wyciskanie wydzieliny przy pomocy pęsety, sondowanie ujść gruczołów Meiboma wg Maskina, zakładanie zatyczek do punktów łzowych (zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego) oraz diagnostyka i leczenie nużeńca (demodekoza).
Celem leczenia jest zachowanie komfortu życia. Niestety zalecana higiena brzegów powiek może na początku leczenia sprawiać problem. Z tego powodu konieczne są kolejne wizyty kontrolne w Poradni Suchego Oka, które mają na celu sprawdzenie skuteczności wykonywanych zaleceń oraz modyfikację dotychczasowego leczenia.

Zapraszamy Państwa na badania kwalifikacyjne do najnowszych zabiegów poprawiających funkcjonowanie powierzchni oka.

Terapia z użyciem urządzenia MiboThermoflo® (wyprodukowanego przez Mibo Medical Grup, Texas, USA) jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zespołu suchego oka, a zwłaszcza postaci związanej z nadmiernym odparowywaniem łez (co wynika z dysfunkcji gruczołów Meiboma). Urządzenie podczas wykonywanego zabiegu emituje stałą temperaturę 42oC co stymuluje gruczoły Meiboma do wydzielania, jednocześnie wykonywany jest masaż, a następnie oczyszczanie powiek. Skutkuje to poprawą funkcjonowania gruczołów powiekowych, struktury filmu łzowego i stopniowym ustąpieniem dolegliwości. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.
Urządzenie posiada certyfikat medyczny wydany przez FDA.
            Skuteczność leczenia zależeć będzie od zastosowania się do określonego protokołu terapeutycznego również w domu. Zaleca się wykonanie 4 zabiegów w ciągu 2 miesięcy. Potem mogą być wskazane dodatkowe sesje w zależności od okresu, po którym dolegliwości nasilają się.
 
Urządzenie BlephEx służy do nieinwazyjnego głębokiego oczyszczania brzegów powieki, w przypadku zapaleń brzegu powiek. Zabieg trwa około 8-10 minut, nie jest bolesny, ale dla poprawy komfortu stosowane są krople miejscowo znieczulające. Lekarz po przeprowadzeniu badania u pacjenta zaleca odpowiedni schemat postępowania, który może ulegać modyfikacji w zależności od objawów.
 
Kwalifikacja do zabiegów w Poradni Suchego Oka w Lublinie (Profesor Zbigniew Zagórski i Dr n. med. Marta Piecyk-Sidor) i w Krakowie (lek. Katarzyna Molęda-Gładysz), w Poradni w Nowym Sączu (dr Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska) oraz w Poradni w Rzeszowie.
 
 
Zabiegi urządzeniem MiboTermoflo® wykonywane są w Ośrodku Chirurgii  Oka Prof. Zagórskiego Oddział  Lublin ul. Spokojna 17/9,  tel. 48222905905 oraz w OCHO w Krakowie, Nowym Sączu i Rzeszowie.
Zabiegi urządzeniem BlephEx wykonywane są w Poradni Suchego Oka OCHO Kraków i Gabinet Prywatny Lublin
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia