Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


Prof. Zagórski
 
Autor:
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Zagórski
Co to jest?
 
Zaćma to postępujące mętnienie soczewki oka. W większości przypadków jest ona związana ze starzeniem się organizmu, choć zdarzają się również przypadki zaćmy wrodzonej. Jest ona najczęstszą przyczyną odwracalnej utraty widzenia.
 
Wskazania do leczenia
 
Operacja jest konieczna, gdy zaćma upośledza widzenie w stopniu obniżającym jakość codziennego życia. Zabieg jest również zalecany m.in. w przypadkach jaskry zamkniętego kąta, gdyż wówczas usunięcie zaćmy może wyleczyć tę postać jaskry lub zapobiec jej wystąpieniu. Wczesna operacja zaćmy zalecana jest również w jaskrze przewlekłej otwartego kąta, bowiem obniża ona o kilka mm ciśnienie w oku, ułatwia dalsze monitorowanie przebiegu choroby oraz sprawia, że ewentualne późniejsze operacje przeciwjaskrowe będą bezpieczniejsze.
 
Metody leczenia
 
Jedynym sposobem leczenia jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Najnowocześniejszą metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Stosowane jest również usunięcie manualne lub wspomagane laserem.
Dzięki nowoczesnym metodom usuwania zaćmy przez małe cięcie (1.8 – 2.8 mm), ryzyko istotnych powikłań śródoperacyjnych u dobrych chirurgów przy niepowikłanych zaćmach wynosi znacznie poniżej 1%. Ryzyko wzrasta znacznie w przypadku zaćm powikłanych, dojrzałych, twardych, zwłaszcza wykonywanych przez mniej doświadczonych chirurgów. Zalecane jest zatem szybkie poddanie się zabiegowi oraz wybór doświadczonego chirurga, jeśli operacja wiąże się ze znacznym ryzykiem.
 
Rehabilitacja po operacji niepowikłanej zaćmy początkowej jest bardzo szybka, a ryzyko powikłań minimalne. Okres rehabilitacji przy zaawansowanych i twardych zaćmach może być dłuższy, zwykle na skutek obrzęku rogówki i może wynosić nawet kilka tygodni. W takich przypadkach wzrasta również liczba powikłań, ale przy prawidłowym postępowaniu ryzyko utraty wzroku w najlepszych ośrodkach wynosi znacznie poniżej 0.1% (raz na kilka tysięcy operacji). U mniej doświadczonych chirurgów może być kilkakrotnie wyższe.
 
Efekty leczenia
 
Chorzy bez innych poważnych problemów ocznych, jak choroby siatkówki, nerwu wzrokowego i błony naczyniowej po zabiegu osiągają prawidłowe widzenie. Dodatkowo w przypadku wad refrakcji, jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, przy zastosowaniu odpowiednich soczewek, po zabiegu mogą oni uzyskać widzenie, niemożliwe do osiągnięcia nigdy wcześniej bez okularów lub soczewek kontaktowych.
 
Leczenie zaćmy w Ośrodkach Chirurgii Oka prof. Zagórskiego
 
W naszych ośrodkach operacje wykonują doświadczeni chirurdzy, dzięki czemu ryzyko jest minimalne. Prof. Zagórski wykonuje rutynowo fakoemulsyfikację zaćmy od ponad 20 lat, prawdopodobnie dłużej, niż inni aktywni chirurdzy w Polsce.
 
Oferujemy szeroki wybór soczewek, których rodzaj zależy m.in. od tego czy operacja zaćmy ma również usunąć jedną z wad refrakcji jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Pacjenci mogą wybrać ekonomiczne operacje z hydrofilnymi soczewkami jednoogniskowymi firm Croma, Zeiss i Human Optics, droższe z soczewkami hydrofobowymi firm Hoya i Alcon (Acrysof IQ), także z dodatkowym filtrem światła niebieskiego. Ceny operacji z soczewkami dwuogniskowymi wahają się od 3500 do 4900 zł. W cenie 4900zł oferujemy również operację z soczewką trzyogniskową Zeiss. Cena operacji z nową soczewką Symfony, o wydłużonej głębi ostrości, wprowadzoną na rynek niecały rok temu wynosi 3900 zł, podobnie jak z soczewką jednoogniskową korygującą astygmatyzm.

 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia