Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


 
Autor:
Dr n. med. Arkadiusz Pogrzebielski

Co to jest?

Podwinięcie powieki to stan, który polega na odwróceniu brzegu powieki (zwykle dolnej) w kierunku gałki ocznej. Konsekwencją podwinięcia powiek jest stałe drażnienie spojówki i rogówki przez nieprawidłowo układające się rzęsy, ból oka, stan zapalny, nadmierne łzawienie oraz pogorszenie ostrości wzroku. Długotrwałe podwinięcie powieki prowadzi do owrzodzenia rogówki i zmian zwyrodnieniowych.
 
Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest starzenie się oczu, co powoduje, że więzadła powiekowe wiotczeją, a mięsień okrężny oka uwypukla się ku przodowi. Rzadziej występującą przyczyną jest bliznowacenie po urazie, oparzeniu lub zabiegu chirurgicznym. Podwinięcie powiek może by również wrodzone i stanowić wadę rozwojową.
 
Leczenie

Leczenie odbywa się poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Kwalifikacja do zabiegu polega na ocenie stopnia podwinięcia powieki oraz ocenie wiotkości więzadeł powiekowych. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o sposobie skorygowania.
Ostre objawy, związane z bezpośrednim drażnieniem powierzchni gałki ocznej przez rzęsy, do czasu operacji można łagodzić, stosując odpowiednie maści, leki nawilżające i osłonowe do oczu lub/i zakładając terapeutyczne soczewki kontaktowe.
W przypadku niewielkiego podwinięcia bez wiotkości więzadeł można zastosować tzw. poprzeczne szwy odwracające (szwy wywijające), które są wchłanialne i nie wymagają usunięcia. Efekt takiego zabiegu nie jest jednak zwykle długotrwały.
W innych przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne:
  • metodą Wiesa, która polega na przecięciu powieki na całej grubości i zrotowaniu jej za pomocą szwów odwracających;
  • metodą Quickerta, która łączy w sobie odwrócenie i skrócenie powiek, koryguje także poziomą wiotkość powiek; jest najbardziej czasochłonna, ale jej efekty są długotrwałe.
Po zabiegu stosuje się opatrunek i maści z antybiotykiem. Szwy skórne usuwa się po 7-10 dniach, a szwy wchłanialne pozostawia się do ich samoistnego wchłonięcia.
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia