Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


Autor:
Dr n. med. Arkadiusz Pogrzebielski

Co to jest?

Z odwinięciem powieki mamy do czynienia, gdy której brzeg powieki nie przylega do powierzchni gałki ocznej. Konsekwencją odwinięcia powiek jest przewlekły, niemożliwy do wyleczenia farmakologicznego stan zapalny spojówek i powierzchni oka oraz przelewanie się łez przez krawędź powieki. Długotrwałe odwinięcie powieki może prowadzić nawet do zwyrodnienia rogówki.
 
Przyczyny

Przyczynami odwinięcia powieki może być:
  • starzenie się tkanek oka (zmiany inwolucyjne) – jest to najczęstsza przyczyna, spowodowana przez rozciąganie się z wiekiem tzw. więzadeł powiekowych, zwiotczenie skóry, tarczki i zmniejszenie napięcia mięśnia okrężnego oka;
  • porażenie nerwu twarzowego;
  • bliznowacenie powiek po urazach, oparzeniach czy innych zabiegach chirurgicznych.
Zdarza się również, że odwinięcie powieki jest wrodzone.
 
Leczenie

Sposób leczenia zależy od stopnia odwinięcia powieki oraz stanu więzadeł powiekowych (ich wiotkości). Na podstawie analizy powyższych czynników przeprowadza się kwalifikację do zabiegu i podejmuje decyzję o sposobie ich skorygowania.
W przypadku odwinięcia tylko przyśrodkowej części powieki wraz z punktem łzowym czego efektem jest nadmierne łzawienie, wykonuje się plastykę środkowej części powieki (wycięcie romboidalnego płata spojówki) lub przeprowadza tzw. plastykę T.
W przypadku dużej wiotkości więzadeł i odwinięcia całej powieki, wykonuje się zabieg podwieszenia kąta zewnętrznego (lateral tarsal strip, canthal sling). Polega on na wypreparowaniu fragmentu tarczki i przyszyciu go do okostnej krawędzi oczodołu w odpowiednim położeniu. Operację tę można również wykonać metodą Kuhnta i Szymanowskiego poprzez skrócenie tarczki i plastycznej operacji powieki powodującej usunięcie nadmiaru skóry i zmniejszenie jej wiotkości.
Po zabiegu stosuje się opatrunek oraz maści z antybiotykiem. Szwy skórne usuwa się po 7-10 dniach, a szwy wchłanialne pozostawia się do ich samoistnego wchłonięcia.
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia