Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


NOWA ALTERNATYWA W LECZENIU AMD
 
Plamka żółta to bardzo istotny element siatkówki oka zlokalizowany w centralnej jej części, który odpowiada za naszą zdolność szczegółowego widzenia centralnego. Niestety jest ona narażona na zmiany zwyrodnieniowe postępujące wraz z wiekiem. Przyczyną jest nagromadzenie się w okolicy plamki złogów, zwanych druzami.
 

 
Te pierwsze zmiany w okolicy plamki (określane często jako postać sucha AMD) mogą z czasem prowadzić do powstania zmian wysiękowych (postać wysiękowa AMD), które w krótkim czasie powodują  utratę zdolności widzenia centralnego.
 


AMD – można stwierdzić  za pomocą  badania w gabinecie okulistycznym. Wczesne zdiagnozowanie zmian pozwala na wykrycie choroby jeszcze przed wystąpieniem groźnych powikłań. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju AMD. Częstotliwość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem, a prawdopodobieństwo zachorowania jest największe po 65 roku życia. Innym istotnym czynnikiem jest palenie tytoniu – badania wykazują, że u palaczy jest dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju AMD. Niestety osoby u których w rodzinie zdiagnozowano AMD są znacznie bardziej narażone na wystąpienie tej choroby, zaleca się częstsze kontrole u okulisty szczególnie po 50 roku życia, w celu uzyskania informacji na temat ryzyka wystąpienia choroby.
Po rozpoznaniu  AMD niezwykle ważne jest monitorowanie jej rozwoju. Dla części chorych alternatywą może okazać się zastosowanie terapii LASEREM 2RT. Badania kwalifikacyjne mają za zadanie bardzo dokładną ocenę aktualnego stanu siatkówki oka, ze zwróceniem uwagi na obecność druzów, które są objawem suchej postaci AMD .

2RT – to nieinwazyjny zabieg laserowy stymulujący naturalny, biologiczny proces regeneracji siatkówki, ma zastosowanie we wczesnym stadium zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem AMD. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie okulistycznym a czas jego wykonania nie przekracza  10 minut i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu LASER 2RT aplikuje na niewielkiej przestrzeni wokół plamki żółtej – nanosekundowe impulsy o słabej energii .
 

 
Kliniczne obserwacje dowiodły, że ten słaby impuls pobudza uszkodzone komórki do samoodnowy, nie uszkadzając zdrowych komórek. U wielu pacjentów dało się zauważyć wyraźne zmniejszenie ilości druzów, aż do ich zaniku włącznie – laser 2RT działa bezpiecznie. Laser 2RT aplikując nonosekundowe bodźce o bardzo słabej energii, daje terapeutyczny efekt bez uszkodzenia struktur sensorycznych siatkówki.
 
 
PRZEBIEG ZABIEGU

Bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu, lekarz okulista aplikuje krople do oczu, ich zadaniem jest przygotowanie do zabiegu, następnie zakładana jest soczewka kontaktowa na oko. Zabieg przeprowadzany jest w pozycji siedzącej przy mikroskopie, który emituje impulsy światła laserowego 2RT. W czasie wykonywania procedury pacjent słyszy charakterystyczne „kliknięcie”, towarzyszące pracy lasera oraz widzi pojawiający się błysk światła. Zabieg 2RT jest  szybki i bezbolesny, pacjent w żaden sposób nie odczuje działania samego lasera.
Po ok. 10 minutowym zabiegu pacjent może wrócić do domu, do wykonywania codziennych czynności  – bez konieczności przestrzegania jakichkolwiek zakazów. Można prowadzić normalną aktywność – czytać, oglądać TV, pracować.
Należy jednak pamiętać, że leczenie AMD to proces ciągły, trwający przez całe życie pacjenta, dlatego nawet po przeprowadzeniu zabiegu 2RT konieczne będzie systematyczne kontrolowanie procesu przez okulistę przynajmniej dwa razy w roku
Wyników terapii można spodziewać się po upływie od 3 do 6 miesięcy. Jest to czas niezbędny do tego, by nastąpił zanik lub zmniejszenie się druzów w siatkówce oka.

 
         
          W Ośrodku Chirurgii Oka Prof. Z. Zagórskiego
          Ul. Spokojna 17/9, 20-066 Lublin
 
        
Kwalifikacje odbywają się:
       
Lek. med Monika Polak
                               czwartek 16:30 – 18.00
Dr hab. n. med. Anna Święch -Zubilewicz      piątek 13:00 - 17.00

Konsultacja wymaga wcześniejszych zapisów pod numerem tel.  +48 222 905 905 (OCHO Lublin)
 
 
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia