Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


Autor: Lek. Beata Sawicka-Wojtiuk
Gdzie?


Gabinety Okulistyczne Spółka z o.o.
Lublin , ul. Spokojna 17/9
 
Co to jest?
 
Laserowa korekcja wad wzroku jest metodą, dzięki której pacjent może uzyskać dobrą ostrość wzroku bez konieczności używania okularów lub soczewek kontaktowych. Działanie komputerowo sterowanej wiązki laserowej pozwala zmienić kształt powierzchownych warstw  rogówki poprzez usunięcie jej cienkiej warstwy. Możliwość skorygowania wady zależy od grubości rogówki i jej krzywizny. Stosowane metody powierzchniowe (PRK, Trans PRK, LASEK, EBK ) umożliwiają wykonanie korekcji bez nacinania rogówki, a zabieg wykonywany jest tylko na powierzchniowej warstwie tkanki. Natomiast metody wewnątrzstromalne wymagają wykonania płatka z powierzchownej części rogówki lub mikrosoczewki w warstwach wewnętrznych. Płatek może być wykonany za pomocą mikrokeratomu lub lasera femtosekundowego, mikrosoczewka tylko za pomocą lasera femtosekundowego.
 
Co można leczyć za pomocą laserowej korekcji wzroku?
 
W naszym Ośrodku laserem excimerowym możemy korygować wady wzroku:
  • krótkowzroczność od -1,0 do -8,0 Dsph,
  • astygmatyzm do 4,5D cyl,
  • nadwzroczność do +4,0 D sph .
 
Typy laserów
Do korekcji wad wzroku używane są dwa typy laserów:
  • Excimerowe – złoty standard w dziedzinie laserowej korekcji wad wzroku,
  • Femtosekundowe – początkowo używany do wytwarzania płatka rogówki w zabiegu LASIK/femtoLASIK, obecnie również do korekcji krótkowzroczności (procedura SMILE).
 
Metody laserowej korekcji wad wzroku 
 
Metoda PRK stosowana jest do korygowania krótkowzroczności od -1,0 do -6,0 D oraz astygmatyzmu do 2,5 D.
Zabieg rozpoczyna się znieczuleniem oka kroplami, po czym usuwa się nabłonek rogówki. Następnie za pomocą komputerowo sterowanej wiązki lasera zmienia się kształt jej powierzchownych warstw. Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Odnowa nabłonka rogówki trwa kilka dni i w tym czasie mogą występować dyskomfort i bolesność oka. Aby zmniejszyć te dolegliwości, bezpośrednio po operacji pacjent nosi soczewkę kontaktową i stosuje odpowiednie krople. Do powikłań należy przymglenie rogówki, które zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Częstość tego powikłania wzrasta w zależności od wielkości korygowanej wady.
 
Trans PRK to najnowsza metoda powierzchniowej korekcji wad wzroku. Polega ona na laserowym usunięciu nabłonka rogówki przy równoczesnym usunięciu wady wzroku. W czasie operacji praktycznie nie używa się narzędzi chirurgicznych. Po zabiegu zakłada się soczewkę kontaktową opatrunkową i stosuje odpowiednie leki, aż do momentu wygojenia. Rogówka goi się szybciej niż po klasycznym PRK, mniejsze są również dolegliwości bólowe. Zabieg wymaga odpowiedniego oprogramowania i zastosowania lasera Shwind Amaris. Możliwe są powikłania takie jak w zabiegu PRK.
 
Metoda LASEK jest metodą korygowania krótkowzroczności do -8.0 D. Nie usuwa się nabłonka rogówki, ale przy pomocy specjalnej techniki z użyciem alkoholu, odsuwa się go z miejsca działania lasera,.. Skraca to czas rekonwalescencji i zmniejsza dolegliwości bólowe. Znacznie rzadziej występuje przymglenie rogówki. Zabieg trwa nieco dłużej, niż PRK.
 
EBK to metoda powierzchowna, w której nabłonek usuwa się za pomocą specjalnej końcówki.Gojenie i wyniki podobne jak w LASEK.
 
Metoda LASIK należy do metod wewnątrzstromalnych i jest złożonym zabiegiem. Polega na odcięciu powierzchownego płatka rogówki, usunięciu laserem głębszych warstw rogówki oraz ponownym przyłożeniu płatka po zakończeniu zabiegu. Główną zaletą tego zabiegu jest szybka rekonwalescencja. Do wad należy zaliczyć możliwość wystąpienia poważnych powikłań związanych z płatkiem.
 
Dzięki współpracy z francuską firmą HTM proponujemy wykonanie zabiegów, TransPRK, LASEK, EBK i Wavefront GUIDED LASEK przy użyciu Lasera Schwind Amaris 500Hz. Firma HTM posiada międzynarodowy certyfikat jakości związany z instalacją i używaniem lasera ISO 9001:2000.
 
niem lasera ISO 9001:2000.
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia