Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu 
Autor:
Dr n. med. Justyna Kłos-Rola
Autor:
Prof. dr hab. n. med.
Tomasz Żarnowski 
 
Co to jest?
 
Jaskra to postępujące schorzenie nerwu wzrokowego prowadzące do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Wyróżniamy dwa główne typy jaskry: jaskra z otwartym i jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Bardzo rzadko zdarzają się specyficzne rodzaje jaskry, takie jak jaskra wrodzona, dziecięca czy młodzieńcza. Czasem jaskra jest związana z występowaniem innych zaburzeń w obrębie gałki ocznej, jak jaskra w zespole pseudoekfoliacji (PEX) czy jaskra w zespole rozproszonego barwnika (barwnikowa). Nieleczona lub leczona niewłaściwie jaskra może i niestety często prowadzi do ślepoty.
 
Objawy
 
Przebieg choroby  jest bardzo różny. Ńiekiedy rozwija się bardzo powoli, latami, podstępnie, w sposób dla chorego niezauważalny i bezbolesny uszkadza nerw wzrokowy.  Jeżeli problem dotyczy jednego oka pacjent może właściwie nie dostrzec utraty widzenia w tym oku i jest to odkrywane przypadkowo przy zasłonięciu zdrowego oka lub podczas badania okulistycznego. Niekiedy chory traci widzenie z powodu jaskry w ciągu kilku miesięcy a czasem trafia do okulisty z burzliwymi objawami tzw. ataku jaskry czyli silnego bólu oka i  głowy, zaczerwienia oka, łzawienia, nudności, a  nawet wymiotów, pogorszenia widzenia, zjawiskiem kół tęczowych. Objawy te są związane z  zamknięciem kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku.
 
Diagnostyka
 
Jedynym sposobem na wykrycie jaskry są regularne badania okulistyczne, zwłaszcza u osób z obciążeniami w wywiadzie rodzinnym. Podczas rutynowego badania okulistycznego lekarz okulista sprawdza ciśnienie śródgałkowe, które jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry i jedynym, który podlega leczeniu.
W trakcie badania lekarz okulista ocenia anatomię oka, kąt przesączania, wygląd tarczy nerwu wzrokowego. W celu wykrycia i monitorowania jaskry chory powinien regularnie wykonywać także dodatkowe badania m.in. badanie pola widzenia oraz badania obrazujące nerw wzrokowy jak HRT, OCT czy Gdx.
 
Metody leczenia
 
Leczenie jaskry obejmuje farmakoterapię, laseroterapię oraz zabiegi operacyjne, które mają na celu obniżenie ciśnienia śródgałkowego. Terapię zaczyna się od leczenia farmakologicznego i laseroterapii. W przypadkach jaskry zaawansowanej i postępującej mimo powyższego leczenia, stosuje się leczenie chirurgiczne. Metody te stosowane są nawet w przypadku tzw. jaskry normalnego ciśnienia, w której dochodzi do typowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, mimo prawidłowego ciśnienia śródgałkowego.
 
Laseroterapia
 
Obecnie laseroterapia coraz częściej jest proponowana jako leczenie pierwszego rzutu także w nadciśnieniu ocznym. Po zabiegach przez kilka dni należy stosować leki przeciwzapalne, ale już na drugi dzień chory może wrócić do swojej zwykłej aktywności. Laseroterapię stosuje się również w przypadkach braku uzyskania kontroli nad ciśnieniem śródgałkowym za pomocą leków.
 
Selektywna trabekuloplastyka z użyciem lasera neodymowo-yagowego (SLT)

Jest to metoda bezpieczna, szybka i mało inwazyjna. Jest skuteczna w przypadkach jaskry otwartego kąta, jaskrze barwnikowej, zespole pseudoeksfoliacji (PEX), także w oczach po innych zabiegach okulistycznych. Zabieg jest wykonywany w obrębie kąta przesączania, a podczas zabiegu dochodzi do minimalnego uszkodzenia tkanek. Wykonywana jest zwykle w trakcie jednej sesji. Średnio można liczyć na obniżenie ciśnienia do 30%, a efekt trwa od 1-5 lat.
Bardzo ważną zaletą SLT jest możliwość jej powtarzania, dzięki czemu w ciągu ostatnich lat metoda ta stała się powszechnie stosowana. Starszą alternatywą dla SLT jest klasyczna trabekuloplastyka laserowa z użyciem lasera argonowego (ALT), lecz ze względu na zmiany tkankowe może być ona wykonywana tylko dwa razy w oku.
 
Irydotomia laserowa przy pomocy lasera YAG

Jest stosowana w przypadku zamkniętego lub wąskiego, ale zagrażającego zamknięciem, kąta przesączania oraz w ostrym ataku jaskry. Polega na wytworzeniu otworu w obwodowej tęczówce. Zwykle jest wykonywana tylko raz.
Irydotomia, tak jak inne zabiegi laserowe jest obciążona ryzykiem przejściowego wzrostu ciśnienia śródgałkowego i przejściowego stanu zapalnego, co jest wynikiem reakcji na zabieg. Może się ona również wiązać z krwawieniem do komory przedniej oka.
 
Trabekulektomia

Zabieg ten jest złotym standardem w operacyjnym leczeniu jaskry. Operację proponuje się chorym, u których inne sposoby leczenia są nieskuteczne, choroba postępuje lub już w momencie wykrycia jest bardzo zaawansowana. Zabieg polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu dla cieczy wodnistej z komory przedniej oka pod spojówkę, co ma obniżyć ciśnienie śródgałkowe. Po operacji u chorego powstaje tzw. pęcherzyk filtracyjny.
 
Inne zabiegi przeciwjaskrowe to sklerektomia, kanaloplastyka oraz zabiegi z użyciem implantów np. implantu Ahmeda. Celem wszystkich operacji jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego i zatrzymanie rozwoju choroby, a nie poprawa widzenia.

Innowacyjny laser tylko w OCHO!

Od lipca 2017 roku w naszych Ośrodkach wprowadziliśmy do stałego stosowania pierwszy w Polsce laser Cyclo G6 amerykańskiej firmy IRIDEX, do nowatorskiego leczenia jaskry metodą mikropulsowej cyklofotokoagulacji. Zabieg ten jest bardzo bezpieczny i efektywny – około 70% skuteczności po pierwszym i prawie 90% po powtórnym zabiegu. Jest polecany we wszystkich postaciach jaskry, zarówno nie poddającej się leczeniu innymi metodami, jak i wymagającej stosowania wielu kropli lub zabiegu operacyjnego.
 
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia