Wielkość tekstu:    A A A
  Umów się na wizytęRejestracja online
Mapa ośrodków
Nasze ośrodki
kliknij aby wybrać ośrodek w Twojej okolicy
 
Lublin  Łuck  Nałęczów  Kraków  Rzeszów  Zwoleń  Nowy Sącz  
http://okulistyka.mp.pl/aktualnosci/151429,z-obu-stron-mikroskopu


Autor:
Dr n. med. Arkadiusz Pogrzebielski

Co to jest?

Guzy powiek to nowotwory skóry, które mogą mieć charakter zarówno łagodny, jak i złośliwy. Pojawienie się jakichkolwiek guzów na powiekach powinno skłonić do wizyty u specjalisty. Nie wolno także lekceważyć zmian nawracających w miejscu, w którym już było przeprowadzone leczenie. Na złośliwy charakter guza skóry może wskazywać:
 • owrzodzenie,
 • krwawienie,
 • powstawanie krost,
 • wydobywanie się wydzieliny z guza,
 • nieregularne zabarwienie,
 • uniesienie brzegów przypominające wyglądem masę perłową,
 • obecność drobnych naczyń w obrębie guza,
 • uszkodzenie przez guz brzegu powieki,
 • utrata rzęs w okolicy guza.
Diagnostyka

Wstępne rozpoznanie przeprowadza się przy użyciu lampy szczelinowej. Niejednokrotnie badanie kliniczne nie wystarcza jednak do postawienia ostatecznej diagnozy, gdyż często zmiany skórne mają podobny wygląd makroskopowy, mimo różnej budowy histopatologicznej. Z tego względu wykonuje się biopsję zmiany. Biopsja z całkowitym wycięciem zmiany daje odpowiedź na pytanie o charakter guza i jednocześnie zapewnia usunięcie komórek nowotworowych. Typowo kwalifikują się do niej małe guzy umiejscowione daleko od punktu łzowego, guzy kąta zewnętrznego, guzy nieobejmujące brzegu powiek lub położone w ich centrum.

Leczenie

Wycięcie chirurgiczne stanowi leczenie z wyboru w każdym przypadku raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego wraz ze zmianami przedrakowymi oraz czerniaka. Daje ono największą szansę pełnego wyleczenia i braku nawrotów. Pozwala na uzyskanie lepszych efektów kosmetycznych i zapewnia szybszą rekonwalescencję chorego.
Zabieg może być przeprowadzony na dwa sposoby:
 • usunięcie guza oraz wycinanie pasków o grubości 1–2 mm z pobliskich tkanek, które sprawdza się aż do uzyskania czystych marginesów operacyjnych czyli pasków pozbawionych komórek nowotworowych;
 • wycięcie guza z szerokimi marginesami okolicznych tkanek, które stosuje się, gdy nowotwory zlokalizowane są w okolicy kąta przyśrodkowego, jak również w pionowym pasie środkowej części twarzy, gdzie występuje największe ryzyko głębokiego naciekania tkanek.
Po zabiegu wykonuje się rekonstrukcję miejsca po usunięciu guza. Powinna być wykonana w miarę szybko, ale wcześniej należy przeprowadzić badania histopatologiczne, aby upewnić się, że nowotwór został wycięty w całości. Jeśli ubytki są małe i znajdują się w okolicy kąta przyśrodkowego, wówczas można pozostawić tkanki do spontanicznego wygojenia (wyziarninowania), co także daje dobre efekty kosmetyczne, ale wymaga długich miesięcy gojenia.
Przy większych ubytkach, które z reguły obejmują znacznie większy obszar powiek niż widoczny guz, konieczny jest zabieg rekonstrukcyjny. Przy rekonstrukcji tkanek w ubytkach powiek pełnej grubości stosuje się następujące zasady:
 • w małych ubytkach (do 1/3 długości brzegu rzęsowego powieki) – przeprowadza się bezpośrednie, proste zeszycie tkanek;
 • w większych ubytkach przy wiotkiej skórze przecina się więzadła boczne (kantoliza boczna), szczególnie, gdy ubytek zlokalizowany jest w części środkowej lub bocznej powieki.
 • w dużych ubytkach jednoczasowo łączy się różne techniki operacyjne i wykonuje np. płat skórny i wolny przeszczep tkanek. Przy takich zabiegach zaleca się metody, w których wykorzystuje się płaty Tenzel´a, Mustarde´a , Hughes´a czy płat mostowy Cutler-Beard´a. Dwie ostatnie techniki przeprowadza się w dwóch etapach -  w etapie drugim, po około 3 tygodniach uwalnia się zeszyte powieki;
Po zabiegu stosuje się opatrunek i maści z antybiotykiem. Szwy skórne usuwa się po 7-10 dniach, a szwy wchłanialne pozostawia się do ich samoistnego wchłonięcia. Chorzy z nowotworami złośliwymi wymagają regularnych badań kontrolnych co najmniej przez 5 lat po leczeniu operacyjnym.
 
 
Aktualności /KrakówLublinNałęczówNowy SączRzeszówZwoleń
 
 
Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego powstały w celu spełniania misji przywracania lub zachowania widzenia u wszystkich potrzebujących ludzi oraz pomocy w dążeniu do doskonałości i zaspokajaniu potrzeb lekarzy okulistów. Są to cele zbieżne także z założeniami Międzynarodowej Rady Okulistyki oraz Międzynarodowej Akademii Okulistyki; organizacji międzynarodowych z którymi związany jest prof. Zagórski.

Zysk nie jest najważniejszy, a ceny usług są tak ustalane aby nie eksploatować chorych, ale jednocześnie zapewnić im odpowiedni standard opieki i godne warunki pracy dla personelu. Ośrodki realizują swoje cele poprzez pomoc w szkoleniu współpracujących okulistów, organizowanie ośrodków tam, gdzie potrzeby okulistyczne nie są w pełni zaspokojone i gdzie jest zainteresowanie miejscowych lekarzy. Zbigniew Zagórski
 
Twoja opinia