Obrazowanie dna oka

Angiografia  fluoresceinowa (obrazowanie dna oka) służy do diagnozy naczyń krwionośnych na dnie oka. Przed badaniem pacjentowi podaje się dożylnie kontrast zwany fluoresceiną, następnie wykonuje się serię zdjęć dna oka przy pomocy odpowiedniej kamery lub niektórych aparatów OCT. W prawidłowym stanie naczynia siatkówki nie powinny przepuszczać fluoresceiny. Ewentualny przeciek pojawiający się na zdjęciach jest oznaką stanu chorobowego.

Kiedy zaleca się obrazowanie dna oka?

Angiografia fluoresceinowa jest wykorzystywana głównie do diagnostyki chorób naczyniowych siatkówki w przebiegu cukrzycy, zakrzepach i zatorach naczyń, surowiczym uniesieniu siatkówki, zapaleniach naczyń siatkówki, zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem czy chorób nerwu wzrokowego.

Przeciwwskazania do badania angiografii fluoresceinowej

Przed badaniem pacjent powinien przejść badania okulistyczne oraz badania ogólne. Angiografii fluoresceinowej nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży, osób z niewydolnością nerek lub zaburzeniami rytmu serca, a także w przypadku uczulenia na fluoresceinę. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich alergiach i przyjmowanych lekach. W trakcie badania pojawiają się błyski; mogą wystąpić także przejściowe  nudności.

FAQ

Tak, okulista prowadzący powinien wydać skierowanie na badanie AF. Oprócz skierowania wymagane jest także zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza pierwszego kontaktu oraz informacja o uczuleniach u pacjenta.

Badanie AF trwa około 20 min. Trzeba doliczyć również czas na przygotowanie pacjenta do badania.

Badanie polega na wykonywaniu serii zdjęć dna oka po podaniu dożylnym środka kontrastowego.

Angiografia fluoresceinowa jest badaniem ułatwiającym diagnostykę i leczenie wielu schorzeń okulistycznych, między innymi retinopatię cukrzycową, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), zaburzenia naczyniowe (zakrzepy i zatory), guzy. Wynik angiografii fluoresceinowej umożliwia wykonanie dokładnej i skutecznej laseroterapii siatkówki.

U około 10% pacjentów w trakcie badania mogą wystąpić przejściowe nudności, w związku z tym przed badaniem nie należy spożywać obfitych posiłków. Zdarzają się również łagodne reakcje uczuleniowe, takie jak świąd skóry, pokrzywka, duszności. Po podaniu kontrastu następuje zażółcenie spojówek, skóry, moczu, które mioże utrzymywać się przez 24 godziny po badaniu. Możliwe są także łagodne stany zapalne i obrzęki pojawiające się w miejscu wkłucia dożylnego.

Wykonanie angiografii wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu i w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.

Badanie AF można wykonać u dzieci współpracujących.

Badania AF nie można wykonać u kobiet w ciąży.

Angiografia fluoresceinowa

cena od

250 zł

Skip to content